NPRCz

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie ?

Szkoła Promująca Zdrowie jest miejscem, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
  • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
  • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
  • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
  • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
  • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
  • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

• uczniowie
  • nauczyciele
  • rodzice
  • pracownicy szkoły

Nasza szkoła od wielu lat podejmuje zadania, mające na celu upowszechnianie zdrowego stylu życia. Działania te dają nam podstawę do włączenia się w realizację europejskiego programu „Szkoły Promującej Zdrowie”. W grudniu 2012 r., Zespół Szkół w Gałkowie Dużym zgłosił chęć przystąpienia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Po rocznym okresie przygotowawczym oraz odbyciu przez koordynatora koniecznych szkoleń i złożeniu raportu, szkoła otrzymała z rąk p. Joanny Grzesiak akces poświadczający jej członkostwo. Przez kolejne lata stażu szkoła realizowała  zadania dotyczące profilaktyki prozdrowotnej i dotyczyły one:

Zagadnień związanych ze zdrowym odżywianiem

• Wzbogacenie asortymentu sklepiku szkolnego w zdrową żywność:
  • Promowanie zdrowego odżywiania
  • Walka z otyłością i nadwagą
  • Uświadamianie negatywnego wpływu używek na zdrowie człowieka

Zagadnienia związane ze zdrowiem fizycznym