Nawigacja

 • W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań

   Nieustannie toczą się dyskusje, jak sprawić, by polska edukacja była efektywniejsza. Nauczyciele z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym także szukają praktycznych rozwiązań, a sprzyja temu realizacja projektu „Autostrada do kariery – łamiemy wszystkie bariery”. Jednym z jego założeń był wyjazd grupy gałkowskich pedagogów do Forty Hill School w Enfield, w Wielkiej Brytanii, na początku minionych wakacji. Najpierw zatem przełamane zostały bariery językowe.

  Forty Hill School jest położona niedaleko Londynu. Uczęszcza do niej 240 uczniów, nad którymi pieczę sprawuje 40 nauczycieli. To nieduża, kameralnie położona szkoła ciesząca się popularnością także wśród londyńczyków. Okazało się, że uczęszcza do niej również dwoje polskich dzieci.

  Nauczyciele z Gałkowa mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak funkcjonuje brytyjski system edukacji. Zapoznali się z procedurami obowiązującymi w szkole, obserwowali lekcje prowadzone przez angielskich kolegów i mogli pozazdrościć wyposażenia klas. Spotkania w szkole były także okazją do wymiany doświadczeń. Na przykład prowadzono rozmowy o tym, które metody motywowania uczniów sprawdzają się najbardziej. Inną ważną kwestią była również współpraca z rodzicami. A wszystko po to, by móc na polski grunt przenieść najlepsze rozwiązania.

  Wyjazd do Enfield pozwolił też uczestnikom projektu zapoznać się z zabytkami Londynu, nasiąknąć nieco atmosferą tego niepowtarzalnego miasta.

  Na tym nie koniec... W poniedziałek 27 października grupa edukatorów z Forty Hill School zawitała w Gałkowie. Wkrótce relacja z ich pobytu w szkole.

 • „Za trud, zaangażowanie i poświęcenie. Za przyjaźń i serce.”

  Święto Edukacji Narodowej to dzień, który jest najlepszą okazją do złożenia podziękowań nauczycielom, wychowawcom, wszystkim pracownikom szkoły oraz oczywiści nauczycielom - emerytom za żmudną, codzienną pracę.

        Życzenia zdrowia, cierpliwości, sukcesów w pracy, odporności na niepowodzenia oraz pomyślności w życiu osobistym i satysfakcji z własnych dokonań usłyszeliśmy z ust tegorocznych pierwszoklasistów Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Gałkowie Dużym, którzy w tak uroczystym dniu złożyli ślubowanie. Wychowankowie p. Joanny Węderskiej i p. Jolanty Czerwińskiej zaprezentowali program artystyczny uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum. Młodzi aktorzy wykazali się profesjonalizmem, szczególnie w scenkach humorystycznych, które spotkały się z dużym aplauzem całej społeczności szkolnej. W bardzo dobry nastrój wprowadziły wszystkich przeróbki znanych piosenek. Utwory „Ciągle pała” czy „Uczyć każdy może” rozbawiły zebraną widownię niemalże do łez.

 • Jesienny Rajd Pieczonego Ziemniaka

  Już po raz szósty uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym wzięli udział w Jesiennym Rajdzie Pieczonego Ziemniaka zorganizowanym przez LKS Koluszki. W tym roku na pieszą wędrówkę do Będzelina wybrała się prawie czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Tak liczny udział młodych miłośników wędrówek zaowocował otrzymaniem pucharu dla najliczniejszej drużyny. Nagrody zdobyliśmy również w indywidualnych konkurencjach sportowych: Julita Kobyłecka kl.Va III miejsce w rzucie lotką do celu i Sebastian Waszczykowski kl Va, IV miejsce w tej samej konkurencji. W czasie doskonałej zabawy nie zabrakło oczywiście pysznych ziemniaków i kiełbasek pieczonych przy ognisku. Dzięki wspaniałej jesiennej pogodzie  wszyscy aktywnie i miło  spędziliśmy sobotnie przedpołudnie.

 • Festyn rodzinny

  W sobotę 27 września uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym wraz z rodzicami spieszyli do szkoły, by wziąć udział w Festynie Rodzinnym.  Na ten dzień przewidziano wiele atrakcji związanych głównie z realizowanymi przez szkołę projektami. Choć nie zabrakło informacji także o nowych inicjatywach tj. Akademia Mądrego Człowieka i projekcie Gimnazjaliści z klasą, które będą realizowane od tego roku szkolnego.

  Wspólną zabawę rozpoczęto od prezentacji programu artystycznego przygotowanego z okazji obchodów Dnia Rumuńskiego. O tradycjach i kulturze Rumunii, poznanej dzięki projektowi  Comenius,  opowiadali uczniowie klas V oraz gimnazjaliści. Podczas sobotniego spotkania pod okiem p. Malwiny Mrówki uczniowie odkrywali tajemnice dalekiej Japonii, uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, przygotowując wspólnie z p. Joanną Kawecką pracę przestrzenną pt. „Moja rodzina”. Trzecioklasiści popisywali się przed rodzicami znajomością języka angielskiego, zdobytą na zajęciach realizowanych w szkole w ramach projektu Autostrada do kariery — łamiemy wszystkie bariery. Najwięcej emocji wzbudziła jednak rywalizacja sportowa. „W szranki” stanęli najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej oraz ich rodzice. Na zakończenie rodzinnej zabawy przygotowano poczęstunek w szkolnej kawiarence, gdzie regenerując siły po sportowych zmaganiach, rodzice wysłuchali pogadanki p. Joanny Kowalczyk na temat zdrowego odżywiania i obejrzeli film edukacyjny poświęcony promocji zdrowia.

  Ten pełen pozytywnych wrażeń dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli. Kolejny Festyn Rodzinny już za rok! Zapraszamy. Zdjęcia z festynu w albumie fotograficznym.

  Nauczyciele ZS w Gałkowie Dużym

 • Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursach plastycznych

  Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach jego obchodów zapraszam zainteresowanych uczniów do udziału w konkursie „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą” (dla uczniów klas IV- VI sp i I- III gim.) lub w konkursie „Warto przeczytać” na plakat promujący ulubioną książkę (dla I- III gim.). Szczegółowe regulaminy znajdziecie w bibliotece szkolnej, na gazetkach szkolnych, a także na tej stronie w zakładce: Biblioteka szkolna, Konkursy

        Elżbieta Szeleszczyk

 • Aktualizacja planu lekcji

  07.09.2014

  W zakładce plan lekcji znajduje się aktualny rozkład zajęć, uczniowie proszeni są o zapoznanie ze zmianami.

 • Rozkład jazdy autobusów szkolnych

  Godziny dowozu uczniów w dniu 1 września 2014r.
  dowozenie_-_rozpoczecie_roku_szkolnego.pdf

  Rozkład jazdy autobusów w roku szkolnym 2014/2015
  godziny_dowozenia_-_tabelka_2014-2015.pdf

 • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA 2014r. O GODZ. 9.00.

  Msza św. w kościele parafilanym o godz. 8.00.

   

 • Autostrada w Gałkowie

  „Autostrada do kariery - łamiemy wszystkie bariery” to nazwa nowatorskiego projektu edukacyjnego, w którym bierze udział 240 uczniów i 20 nauczycieli Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym. Dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego gałkowianie zyskali ogromną szansę rozwoju, która może zmienić oblicze miejscowej edukacji.

  Ponad 1,2 mln złotych dotacji zostało przeznaczone na dodatkowe lekcje języka angielskiego dla dzieci i nauczycieli, a także na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego,  multimedialnego sprzętu dydaktycznego (tablice interaktywne) oraz wymianę międzynarodową z angielską szkołą Forty Hill School.
  Przed kadrą nauczycielską stoi nie lada zadanie, aby w pełni wykorzystać potencjał szkoleniowy i technologiczny, jaki niesie realizowany projekt. Nauczyciele w małych grupach uczą się języka angielskiego, by sprawnie komunikować się z brytyjskimi kolegami z Forty Hill School. W trakcie licznych szkoleń mają szansę wzbogacić swój warsztat pracy o najnowocześniejsze techniki nauczania czy techniki udanej komunikacji. Te umiejętności są niezbędne, aby w pełni wykorzystać zakupiony w ramach projektu sprzęt. Nowa infrastruktura internetowa w szkole, tablety do dyspozycji uczniów, tablice interaktywne, laptopy do przygotowania lekcji oraz obsługi administracyjnej szkoły - wszystko to trzeba poznać, obsłużyć, włączyć do codziennej pracy. Zaistniała sytuacja jest niewątpliwie wielkim wyzwaniem, ale i motywacją dla pedagogów, by rozwijać się i przekraczać kolejne bariery.Największymi beneficjentami projektu są jednak sami uczniowie. Dzięki poczynionym inwestycjom zyskają oni nową jakość edukacji. Zwiększy się dostępność uczniów do nowoczesnych technologii, a co za tym idzie, jest szansa na zwiększenie się także ich motywacji do nauki.Wnioskodawcy projektu zakładają, że najwięcej zyskają dzieci z rodzin mniej zamożnych, gdzie dostępność do sprzętu komputerowego, Internetu czy zwiększona liczba godzin nauczania języka angielskiego były dotychczas tylko marzeniem. Młode pokolenie skorzysta więc  z szansy szybkiego dogonienia rówieśników z krajów bardziej zamożnych, jak choćby uczniów szkół brytyjskich. Potencjał intelektualny gałkowskich dzieci zostanie wsparty dotychczas nieosiągalnymi możliwościami. Otwiera się przed nimi nie tyle nowa droga, ile prawdziwa autostrada prowadząca do szeroko pojmowanego rozwoju. Zespole Szkół w Gałkowie, jak wynika z badań poradni psychologiczno-pedagogicznej, jedna trzecia dzieci wymaga indywidualnego traktowania w procesie kształcenia. Nie da się jednak indywidualnie podejść do tak licznej grupy uczniów, stosując tradycyjne, nieefektywne metody pracy. Dziś od nauczyciela wymaga się nie tylko kompetencji przedmiotowych, ale także biegłości w organizacji pracy, indywidualnym traktowaniu każdego ucznia oraz w wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań. Co ważne, projekt realizowany w Gałkowie Dużym daje kadrze nauczycielskiej wymagane kompetencje i wprowadza  do szkoły nowy styl nauczania. Jest to więc długoterminowa inwestycja, która przyniesie wymierne efekty nie tylko najbliższym rocznikom, ale całym pokoleniom. Minie gwarancja na zakupiony sprzęt, zwiększą się parametry łączą internetowego, pojawią się nowe, niespotykane wcześniej modele komputerów. Pozostaną natomiast pasja i chęć tworzenia innej, ciekawszej edukacji, opartej na otwartej komunikacji ze światem, który staje się coraz mniejszy. 

 • WYPRAWKA SZKOLNA

  Poniżej znajduje się link do wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach realizacji Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. - „Wyprawka szkolna"
  wniosek_wyprawka2014.doc

 • WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA NOWY ROK SZKOLNY

  Poniżej znajduje się link do listy podręczników na nowy rok szkolny.
  https://dziennik.librus.pl/podreczniki_szkolne/2d6b68f10ef011e38caed4ae52a0afd4
  UWAGA RODZICE UCZNIÓW KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ. UCZNIOWIE OTRZYMUJĄ PODRĘCZNIKI NIEODPŁATNIE WE WRZEŚNIU.


   

 • Klasy II, III i IV z wizytą na Łysej Górze

  11 czerwca uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami p. Czerwińska, p. Wychowaniec
   i p. Delewską wybrali się na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Ten malowniczy region obfituje w wiele atrakcji turystycznych oraz przepięknych widoków. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Skansen Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie mogliśmy zobaczyć stare wiejskie chaty, dworek szlachecki, wiatraki itp. Następnie postanowiliśmy poćwiczyć trochę naszą kondycję. Zdobyliśmy górę, która ma aż trzy nazwy: Łysiec, Łysa Góra i Święty Krzyż. Na jej szczycie znajduje się klasztor, który powstał na początku XI wieku, z relikwią Drzewa Krzyża Świętego. W drodze powrotnej z platformy widokowej podziwialiśmy wspaniały krajobraz oraz gołoborza. Drugi dzień to wizyta tam, gdzie kują kozy, czyli w Europejskim Centrum Bajki  w Pacanowie. Baśniowym wagonikiem kolejki udaliśmy się w krainę bajki. Było super. W drodze powrotnej łyknęliśmy odrobinę historii wśród ruin zamku w Bodzentynie, a wieczorem gawędziliśmy przy ognisku. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Bałtowie. Tam poruszaliśmy się amerykańskim gimbusem i mogliśmy z bliska obejrzeć przeróżne zwierzaki, a później odwiedziliśmy Babę Jagę w Sabatówce.  W drodze powrotnej podziwialiśmy w Zagnańsku bardzo starego sławnego  „ Bartka”, który cicho szumiał swą historię.  Niestety, trzy dni szybko minęły i nadszedł czas powrotu do Gałkowa, gdzie czekali na swoje pociechy stęsknieni rodzice. 

 • Tydzień zdrowia w naszej szkole

  W dniach od 2 do 6 czerwca 2014r. odbywał się w naszej szkole Tydzień Zdrowia.

  Poniedziałek był dniem zawodów sportowych. Uczestniczyły w nich wszystkie klasy. Konkurencje  sportowe były dobrane do wieku zawodników. W przeprowadzeniu rozgrywek  w klasach I-III szkoły podstawowej pomagali przedstawiciele samorządu uczniowskiego. Konkurencje dla klas IV- VI prowadzili gimnazjaliści. Uczniowie zmagali się z następującymi  zadaniami: kozłowanie piłki, bieg na czas, przechodzenie przez tunel, przenoszenie woreczków na głowie i wieloma innymi. Rozgrywkom sportowym towarzyszyły duże emocje. Za udział w zabawie każda klasa otrzymywała soczek i batona. W tym dniu odbyły się także lekcje zdrowej matematyki w klasach IV-VI. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowywali jadłospis na cały dzień, liczyli kalorie.

  We wtorek uczniowie klas I-III wzięli udział w happeningu. Dzieci ubrane w kolorowe stroje przeszły główną ulicą naszej miejscowości. Niosły ze sobą transparenty i plakaty z hasłami promującymi zdrowy styl życia np. „ Jedz owoce i warzywa będziesz zdrowy tak jak ryba”, „Hałasu mniej uszom lżej” i inne.  Przemarszowi towarzyszyły okrzyki –„ Owoce  jemy, mleko pijemy, zdrowi będziemy”. Nasz hapeening wzbudzał duże zainteresowanie wśród mieszkańców.

  W środę klasy młodsze wspólnie przygotowały i  zjadły smaczne drugie śniadanie razem   z wychowawcą. Klasy starsze i gimnazjaliści uczestniczyli w „Dniu owoców i warzyw”. Podczas przerw uczniowie zachęcali do spożywania konkretnych owoców i warzyw. Częstowali przygotowanymi sokami, przekąskami oraz prezentowali plakaty o zdrowym żywieniu z wylosowanym owocem lub warzywem jako motywem przewodnim.

  W czwartek uczniowie gimnazjum uczestniczyli w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanym przez kolegów z III klasy gimnazjum. Oglądali prezentacje: „Wady postawy”, „Zdrowe odżywianie”, „Szkodliwość chipsów i coli”, „Zdrowie”.

  W piątek uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „O królewnie Śnieżce – bajka inaczej”  przygotowane przez uczniów klasy IV a.

  Przez cały tydzień na długiej przerwie  uczennice gimnazjum -Ewa Koszel i Julia Klusek w sali gimnastycznej  wyciskając siódme poty i rozgrzewając do czerwoności zachęcały innych do tańca i wykonywania ruchów przez nie pokazywanych.

  Tydzień spędziliśmy zdrowo, aktywnie, a przy tym smakowicie. Czekamy na kolejną edycję od września.       

          Basia i Malwina

 • Wyprawka szkolna 2014

   

  Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w 2014 r. z programu będzie mogło skorzystać ok. 488 tys. uczniów, w tym ok. 121 tys. uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
 • Z WADOWIC DO ŚWIĘTOŚCI

  Biblioteka szkolna przypomina, że do dnia 06 czerwca br.  w czytelni można obejrzeć wystawę  „Z Wadowic do świętości” prezentującą zdjęcia, publikacje, wspomnienia o Janie Pawle II. Eksponowane są również teksty poezji, homilii i encyklik autorstwa naszego Papieża. Ponownie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

 • W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

  Miesiąc temu przeżywaliśmy niepowtarzalną uroczystość - kanonizację Jana Pawła II. By oddać hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi, z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski “Na ścieżkach Chrystusowych…”.

  Warto wspomnieć, iż to przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Ksiądz Arcybiskub Marek Jędraszewski, Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki, Piotr Busiakiewicz - Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego, Jan Kamiński - Łódzki Kurator Oświaty oraz Waldemar Chałat - Burmistrz Koluszek.

  Konkurs przeznaczony był dla gimnazjalistów z powiatów łódzkiego wschodniego
  i brzezińskiego. Wzięło w nim udział 23 uczestników, których oceniało pięcioosobowe jury
  pod przewodnictwem pana Dymitra Hołówko - aktora Teatru Nowego w Łodzi.

  Trzeba przyznać, że recytatorom przyszło zmierzyć się z trudnymi, filozoficznymi tekstami Jana Pawła II. Gimnazjaliści stanęli na wysokości zadania, stworzyli niepowtarzalny nastrój, recytacje były poruszające. Ich dopełnienie stanowił występ Natalii Jarugi, która zaśpiewała na zakończenie konkursowych zmagań piosenkę “Zdumienie”.

  Jury, w skład którego oprócz Dymitra Hołówko, weszły panie: Krystyna Warczyk, Danuta Oleksiak, Mirosława Kobus oraz Elżbieta Szeleszczyk, miało trudne zadanie - wyłonić zwycięzców. Po burzliwych, acz owocnych dyskusjach ogłoszono werdykt.

  I miejsce - Roksana Kowalska z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, podopieczna pani Joanny Karasek;

  II miejsce - Marta Wachowicz z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, podopieczna pani Barbary Gudanis;

  III miejsce - Karina Szymczak z Gimnazjum nr 1 w Koluszkach, podopieczna pana Dawida Urbańczyka.

  Przyznano również wyróżnienia dla: Aleksandry Chądzyńskiej, Krzysztofa Czapnika i Natalii Turek z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, Martyny Karlińskiej i Mai Szymańskiej z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, Jakuba Sobieszczyka i Jana Przybyła z Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym oraz dla Sylwii Adamczyk z Gimnazjum w Przecławiu.

  Wszyscy uczestnicy zmagań konkursowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miejski w Koluszkach oraz Starostwo Powiatowe w Łodzi. Ponadto Biuro Turystyczne Opal-Tour ufundowało dla nagrodzonych wycieczkę do Wadowic, która odbędzie się 15 czerwca.

  Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom i fundatorom nagród
  za okazane wsparcie, a pani Teresie Wodzyńskiej za piękne kwiaty, które były elementem dekoracji.

    Zdjęcia z konkursu możecie obejrzeć w Albumie fotograficznym.  

  Joanna Karasek

 • Szlakiem walk w okolicach Gałkowa- Listopad 1914 r.

  Gimnazjaliści z Gałkowa uczestniczą w niecodziennej lekcji historii

  Dnia 23 maja 2014 roku w godzinach popołudniowych grupa uczniów klas II  Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Gałkowie Dużym pod opieką p. Barbary Sulmy i Elżbiety Szeleszczyk udała się na wycieczkę szkolną.  Jej celem było przybliżenie przebiegu bitew w naszej okolicy należących do Operacji Łódzkiej z 1914 roku. Przewodnikiem grupy był p. Dominik Trojak, który starał się w przekazać wiedzę  na temat wydarzeń historycznych, rozgrywających się sto lat temu na naszym terenie.  Dzięki interesującej gawędzie przeplatanej anegdotami i ciekawostkami  przewodnik nawiązał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Gimnazjaliści odwiedzili: las gałkowski w pobliżu Justynowa, gdzie znajdują się okopy z I wojny światowej, zapomniany cmentarz ewangelicki we wsi Zielona Góra, odbudowany kościół w Kurowicach (w murach kościoła umieszczono pociski z czasów I wojny), dworek i park w Małczewie (w parku znajduje się kopiec mogilny, w którym pochowano 191 żołnierzy poległych 18-19 listopada 1914 r.), cmentarz wojskowy w lesie Pustułka w pobliżu Witkowic.

  Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z tej wyprawy, ponieważ mogli się oderwać od komputerów oraz  mądrze spędzić czas na świeżym  powietrzu, poznając  historię najbliższego regionu. Młodzież gimnazjalna wraz z opiekunami składa serdeczne podziękowania panu Dominikowi Trojakowi, który od lat pasjonuje się historią naszej małej ojczyzny. Dziękujemy za bezinteresownie poświęcony czas i za wspólną wędrówkę w czasie i przestrzeni.           Elżbieta Szeleszczyk

 • Absolwenci z 1964 roku w Gałkowskiej Szkole

  16 maja 2014 roku nasza szkoła miała przyjemność gościć w swych progach Absolwentów
  z 1964 roku oraz Ich Nauczycieli: p. Marię Janicką i Jadwigę Kaczor.
  Absolwentów powitała pani dyrektor Krystyna Warczyk, życząc zebranym niezapomnianego czasu wspomnień. Grono pedagogiczne pracujące obecnie w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym reprezentowali również: pani wicedyrektor Bożena Delewska, p. Joanna Węderska, p. Elżbieta Szeleszczyk i p. Rafał Brzeziński.

  Popołudniowe spotkanie rozpoczęto odczytaniem listy obecności uczniów klasy VII a i VII b z roku szkolnego 1963/1964. Absolwenci mieli okazję rozpoznawać siebie, swoje koleżeństwo i nauczycieli na zdjęciach sprzed lat. Na wystawie „Z historii szkoły” zaprezentowano również dawne fotografie ważnych lokalnych instytucji, kroniki szkoły, dokumenty, prace plastyczne uczniów itp. Wśród eksponowanych pamiątek jeden z absolwentów- p. Włodzimierz Kruck-i rozpoznał wykonany przez siebie 52 lata temu „ Album osobliwości przyrodniczych”.

  Czas wyjątkowych wspomnień, emocji i wzruszeń towarzyszył wszystkim w czasie spaceru
  po szkole. Największym zainteresowaniem cieszyły się sale lekcyjne w tzw. „starej części szkoły”, pamiętające koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. W jednej z takich sal nasi wyjątkowi Goście zasiedli we współczesnych szkolnych ławkach i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Podobnie jak poprzedni absolwenci również i Ci z 1964 roku pozostawili ślad swojej obecności w postaci wpisu do Księgi Pamiątkowej.

  W czasie spotkania Gościom towarzyszyła młodzież gimnazjalna, która miała okazję do przeżycia wyjątkowej lekcji wychowawczej.

  Niewątpliwie w takich chwilach uświadamiamy sobie, że najważniejszy dla człowieka jest drugi człowiek, a czas poświęcony innym bezcenny.

      Elżbieta Szeleszczyk

   

 • A właśnie, że czytamy... II edycja Konkursu Gminnego

  8 maja 2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego pod nazwą „A właśnie, że czytamy”. Przypomnijmy, że konkurs adresowany jest do uczniów klas drugich gimnazjum. Uczestników obowiązuje bardzo dokładna znajomość trzech wskazanych utworów literackich, tym razem były to książki: „A niech to czykolada” Pawła Beręsewicza, „Wyspa mojej siostry” Katarzyny Ryrych oraz „Strażnicy historii” Damiana Dibbena.

    Młodzież wykazała się znajomością treści lektur w czterech konkurencjach: plastycznej – plakat promujący film będący adaptacją powieści, gry planszowej – sprawdzającej wiedzę z treści książki, zgaduj-zgaduli – polegającej na przypisaniu zdjęcia do książki i wyjaśnieniu, z jaką sytuacją z powieścią jest ono związane oraz konkurencji polegającej na rozwiązaniu rebusów i wyjaśnieniu, z jaką książką i w jaki sposób rozwiązanie wiąże się z powieścią. 

  Nasza drużyna w składzie: Weronika Ciejka kl. II a, Jasmina Fiedorowicz kl. II a, Ewa Koszel kl. II a, Kacper Ślepecki kl. II a, Weronika Wysocka kl. II a zajęła II miejsce, ustępując tylko 1 punktem drużynie Gimnazjum nr 1 w Koluszkach. Gratulujemy gimnazjalistom!

  Wszystkie wymienione wyżej tytuły z nowości dla młodzieży znajdziecie w szkolnej bibliotece. Zapraszam do ich przeczytania.

  Zdjęcia z konkursowych zmagań znajdziecie w Albumie fotograficznym.

            Elżbieta Szeleszczyk

 • Katalonia bliżej Gałkowa

  Tym razem uczniowie w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o Hiszpanii, a przyczynkiem do tego była wizyta w Katalonii, w szkole w Saint Boi de Llobregad. 
  Z inicjatywy pani Ewy Zielińskiej - koordynatorki projektu Comenius - 30 kwietnia w gałkowskiej placówce odbył się Dzień Hiszpańsko - Kataloński. Gimnazjalistki: Zuzanna Klimek, Małgorzata Przyłęcka i Agata Solarek, które uczestniczyły w marcowym spotkaniu w hiszpańskiej szkole, podzieliły się z koleżankami i kolegami swoimi refleksjami z wyjazdu, przygotowały też prezentację o miejscach, które miały okazję odwiedzić. Nie trudno zgadnąć, że Barcelona ze swoim bogactwem architektonicznym zrobiła na nich niemałe wrażenie. Chwaliły również gościnność i otwartość Hiszpanów.

  “Spanish and Catalan Day” nie mógł odbyć się, oczywiście, bez wzmianki o hiszpańskiej kuchni i degustacji pysznego gazpachio. Uczniowie mieli również okazję nauczyć się paru katalońskich słów, co najbardziej podobało się najmłodszym uczestnikom zabawy.

  Na koniec furorę zrobił oryginalny kataloński taniec - Ball de bastons, którego istotnymi rekwizytami były kolorowe “kije” – bastons.

  Warto wspomnieć, iż gałkowscy uczniowie opracowali interaktywne gry dotyczące Hiszpanii i Katalonii. Można się z nimi zapoznać klikając na link:

  https://sites.google.com/site/topgamesproject/poland/poland-international-days/spanish-day

  Powstał również film dokumentujący obchody Dnia Hiszpańsko - Katalońskiego, którego reżyserem była Julia Soszka z kl. VI. Zdjęcia z uroczystości wykonała jej koleżanka z klasy - Roksana Szychowska. Powstały materiał można również obejrzeć na w/w stronie internetowej.

  Pod kierunkiem nauczycieli powstało także wiele ciekawych plakatów. Ich przygotowanie w sposób naturalny skłoniło uczniów do pogłębienia swojej wiedzy o partnerskim kraju.

  Już powoli przygotowują się do zaprezentowania kolejnego partnera projektu Comenius TOPGAMES  - Łotwy.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Gałkowie Dużym
  ul. Dzieci Polskich 14
  95-041 Gałków Duży
 • (44) 7145843 lub
  512446650

Galeria zdjęć