Nawigacja

 • Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą- przyrzekamy!

  W poniedziałek 23 lutego br. w bibliotece Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika. 53 uczniów z klas pierwszych szkoły podstawowej zostało włączonych w poczet czytelników. Piątoklasistki
  z Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowały przedstawienie, w którym
  w zabawnym stylu przybliżyły prośby książek i obowiązki czytelników. Spomiędzy bibliotecznych regałów wyszły Książki, Krasnale i bohaterowie znanych baśni. Swój występ urozmaicili radosną piosenką o książeczkach
  z tysiącami przygód. Dzieci z uwagą przysłuchiwały się szkolnym aktorom,
  po czym chętnie odpowiadały na zadawane pytania i rozwiązywały czytelnicze zagadki.
  Na koniec spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy
  i słodycze ufundowane przez radę rodziców.

       Elżbieta Szeleszczyk

 • Z Grecji do Gałkowa

  W dniach 8-12 grudnia 2014 roku panie Bożena Delewska i Ewa Zielińska uczestniczyły w siódmym spotkaniu Comeniusa w ramach projektu pt. „TOPGAMES Rozwijanie umiejętności uczniów poprzez tradycyjne gry na świeżym powietrzu”. Tym razem nauczyciele z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym odwiedzili Aleksandropolis w Grecji. Podczas spotkania partnerzy mieli okazję jeszcze lepiej poznać gościnność i serdeczność greckich przyjaciół, a także zwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednymi z ciekawszych atrakcji były akcja sadzenia drzew oliwnych czy też nauka greckich tańców.

  Tak jak w przypadku poprzednich wyjazdów partnerzy zobowiązani byli do przygotowania działań związanych z wizytą w kraju partnerskim. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym wykazali się ogromną kreatywnością.

  Najpierw uczniowie klasy Vb próbowali nauczyć się greckiego alfabetu, a także dowiedzieli się, jak wiele słów w języku polskim pochodzi z greki. Kiedy już opanowali greckie literki próbowali nauczyć się czytać w tym języku. To zadanie do łatwych nie należało, ale dzieci poradziły sobie bardzo dobrze.

  Kolejną grupą uczniów, która bardzo chętnie przyłączyła się do greckiego wyzwania, byli uczniowie klasy III szkoły podstawowej. Pani Ewa Zielińska przedstawiła im szkołę partnerską, a ich wychowawca - pani Bożena Delewska - przygotowała wiele niespodzianek. Uczniowie tej klasy mieli okazję przebrać się za starożytnych Greków i Greczynki, a także przygotować typową grecką sałatkę.

  Uczniowie kl. Ia i Ib szkoły podstawowej również przyłączyli się do zabawy. Przygotowali oni nie tylko greckie stroje, ale także przepiękne znicze olimpijskie.

  W dniu 29.01.2015r. odbyły się obchody Dnia Greckiego. Cała uroczystość rozpoczęło przedstawienie, które przygotowali uczniowie klas Ia, Ib Gimnazjum w Gałkowie Dużym. Tym razem wszyscy przenieśliśmy się w czasy starożytne, by poznać kulturę i historię Grecji. Publiczność miała okazję spotkać się z Peryklesem, który bardzo gościnnie przyjął dwoje uczniów z przyszłości. Podczas przedstawienia został zaprezentowany film pt. ”Spacer z ambasadorem”, a także bajka zatytułowana „Oliwki”. Nie zabrakło również elementów taneczno-wokalnych. Tym razem uczniowie zaprezentowali taniec Μπάλος, a także piosenkę w języku greckim pt: „Ένα νερό, κυρά Βαγγελιώ”. Po zakończonym występie uczniowie kl. IV –VI szkoły podstawowej udali się na ucztę, którą sami przygotowali. Nie zabrakło na niej tradycyjnych dań greckich. Następnie odbyła się zabawa karnawałowa, a jej uczestnicy przebrani za greckich bogów uczyli się najbardziej znanego greckiego tańca greckiego – Zorby.

  Oprócz w/w działań uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali również niebanalne plakaty, a także interaktywną grę.

  Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z materiałami, które wypracowali uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym: https://sites.google.com/a/xtec.cat/topgamesproject/poland/poland-international-days/greek-day

  Ewa Zielińska

 • SzOK w szkole podstawowej

  Od grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym w ramach projektu „Akademia Mądrego Człowieka”  działa Szkolny Ośrodek Kariery:     

   - wdrażamy uczniów do samopoznania
   - kształcimy umiejętności analizy swoich mocnych i słabych stron
   - wyzwalamy wewnętrzny potencjał uczniów
   - rozwijamy umiejętności pracy zespołowej i współdziałania w grupie
   - przełamujemy bariery emocjonalne
   - wyrabiamy szacunek dla samego siebie
   - planujemy własny rozwój
   - poznajemy możliwe formy zatrudnienia
   - zdobywamy umiejętności pozytywnej autoprezentacji
   - poznajemy lokalny rynek pracy
   - poznajemy możliwości dalszego kształcenia i doskonalenia zawodowego

    Podczas konsultacji indywidualnych i warsztatów uczniowie poddawani są testom psychologicznym, diagnostykom, treningom, których wyniki mogą analizować również w domu z rodzicami.

    Dotychczas, oprócz konsultacji indywidualnych, zrealizowaliśmy warsztaty na temat:

  1. Razem do sukcesu: Cechy osobowe: charakter i temperament.
  2. Świat emocjonalny: samoregulacja i opanowanie stresu.
  3. Zdolności, zainteresowania, zamiłowania – diagnostyka zawodowych zainteresowań.

  Podczas zajęć również wykonaliśmy gazetki tematyczne:

  1. Realizujemy marzenia.
  2. Podróże kształcą.
  3. Jesteśmy kreatywni.
  4. Jaki wybrać zawód?

  Zapraszam na kolejne spotkania:

  Doradca zawodowy -  Jolanta Kruś

 • Biblioteka szkolna ogłasza akcję pod nazwą „Zabierz książki na ferie”

  Zapraszam wszystkich uczniów z klas II- VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum do wypożyczenia, w ciągu najbliższych dni, interesujących tytułów. Na czas ferii można wypożyczyć cztery wybrane książki i 4 czasopisma. Długie zimowe wieczory szczególnie sprzyjają czytaniu i fantazjowaniu.

  Elżbieta Szeleszczyk

 • Finał wojewódzkiego projektu edukacji patriotycznej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

  W ciągu całego roku 2014 uczniowie kl. III b gimnazjum uczestniczyli w projekcie edukacyjnym o nazwie „Od Legionów Polskich do niepodległości  i obrony II Rzeczypospolitej” zorganizowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Uczniowie, pracując pod czujnym okiem nauczycieli, przez ponad pół roku tworzyli ciekawą prezentację  multimedialną, będącą częścią wyżej wspomnianego projektu. Przez pewien czas zadaniem młodzieży było zebranie potrzebnych informacji poprzez odwiedzenie muzeów, organizowanie wycieczek oraz rozmów z pasjonatami historii. Efektem wielomiesięcznej pracy był uroczysty finał podsumowujący całość projektu edukacji patriotycznej. Uroczystość miała miejsce w dniu 15 stycznia br. w III LO w Łodzi. 

  Certyfikat przyznany za udział w przedsięwzięciu w imieniu Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym odebrała reprezentantka, uczennica kl. III b gimnazjum,  Joanna Peplińska. Nasza młodzież została poproszona o uświetnienie konferencji edukacyjnej swoimi występami. Uczniowie występowali kilkukrotnie, w każdej z przerw,  prezentując swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Goście i publiczność z entuzjazmem włączali się w śpiewanie pieśni patriotycznych.

 • NASZA SZKOLNA BIBLIOTEKA - wyniki konkursu

  W minionym tygodniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod nazwą Nasza szkolna biblioteka dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej.

  Wyniki przedstawiają się następująco:  

  1. miejsce Liwia Kaczmarek  kl. II a
  2. miejsce Ewa   Kompa      kl. II b

     Damian  Skurpel  kl. II b
        III miejsce   Julia  Szymczyk kl. II a

        wyróżnienie: Weronika Witek   kl. II b 
                              Alicja   Jasnowska kl. II a

 • Kolejna wizyta francuskiego gościa w naszej szkole!

  18 grudnia 2014 roku, po raz kolejny zawitał do naszego gimnazjum lektor regionalny języka francuskiego, ekspert pedagogiczny, pan Denis Gérard. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, przeprowadził zajęcia, podczas których uczniowie w ciekawy sposób poznawali nowe słownictwo i francuskie zwyczaje, uczyli się prawidłowej wymowy, ale przede wszystkim mieli kontakt z „żywym” językiem. Jak zwykle, te niecodzienne lekcje języka francuskiego prowadzone przez rodowitego Francuza, spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Szczególnie zadowoleni byli pierwszoklasiści, którzy po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w takich zajęciach. Lekcje pana Denis Gérard odznaczają się nie tylko profesjonalizmem najwyższej klasy, ale prowadzone są w niezwykle sympatycznej atmosferze: zabawa, dowcip i nauka wspólnie pracują dla dobra uczniów.

  Projekt „Łódzkie bardziej  francuskie” pod patronatem Ambasady Francji  realizowany jest w naszej szkole od 2013 roku. Uczniowie brali udział  w wielu działaniach, konkursach, imprezach organizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.  Pan Denis Gérard nie tylko realizuje zajęcia z młodzieżą, ale również uczestniczył w Dniach Otwartych naszego gimnazjum, prowadził krótkie zabawy lingwistyczne z zaproszonymi uczniami klas szóstych w języku francuskim. Nasz gość spotkał się także z przybyłymi rodzicami. Na co dzień, w ramach projektu, lektor regionalny współpracuje z panią Dyrektor Krystyną Warczyk oraz nauczycielką języka francuskiego – panią Dorotą Wochna.

  Z niecierpliwością oczekujemy na nowe ciekawe propozycje i kolejne wizyty miłego gościa z Ambasady Francji. 

 • ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

  „Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,
   jak bardzo znikome są twoje możliwości
  i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie.
  Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
  i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.
  Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać,
  jest Boże Narodzenie
  ….” Matka Teresa z Kalkuty
  Niech noc Pańskiego Narodzenia  będzie pełna miłości i radości, niech będzie to czas jedności nas wszystkich, a nadchodzący 2015 rok napełnia nas nadzieją.
  Spokojnych Świąt życzy Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym 

 • Podziękowania od obdarowanych Szlachetną Paczką

   Szanowna Dyrekcjo, Pracownicy Szkoły, Kochani Rodzice i Uczniowie!

  Dziękujemy za trud, jaki włożyliście w przygotowanie nam tak wspaniałych paczek. Dzięki temu nasze święta będą mijały w rodzinnej, miłej i ciepłej atmosferze. Życzę zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt wszystkim tym, którzy mają dobre serca.

    Agnieszka z dziećmi

   

  Zdjęcia z tworzenia Szlachetnej Paczki w naszej szkole możecie obejrzeć w Albumie fotograficznym.

 • DRODZY RODZICE I OPIEKUNOWIE

  DYREKTOR ZESPOŁU SZKÓŁ W GAŁKOWIE DUŻYM INFORMUJE, ŻE W CZASIE ZIMOWEJ PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ OD 22 GRUDNIA DO 31 GRUDNIA 2014R. , A TAKŻE W DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH 2 I 5 STYCZNIA 2015R. MOGĄ BYĆ ZORGANIZOWANE W SZKOLE ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZE DLA UCZNIÓW.
  PROSIMY RODZICÓW, KTÓRZY BĘDĄ CHCIELI ZGŁOSIĆ SWOJE DZIECI NA ZAJĘCIA O PRZEKAZANIE INFORMACJI WYCHOWAWCY KLASY DO DNIA 17 GRUDNIA 2014R.
  INFORMUJEMY, ŻE W WYMIENIONYM OKRESIE NIE BĘDZIE ORGANIZOWANY DOWÓZ DZIECI DO SZKÓŁ.

 • Historia łączy pokolenia

   26.11.2014 r. w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym zespół śpiewaczy „Gałkowianie” zorganizował wieczornicę, w czasie której licznie zgromadzona publiczność wysłuchała  opowieści Dominika Trojaka o Operacji Łódzkiej. Później lokalni artyści wspólnie z uczniami i mieszkańcami Gałkowa  śpiewali pieśni patriotyczne takie jak: „Wojenko, wojenko”, „Legiony”,  „Piechota”, „Jedzie na kasztance”, „Bywaj dziewczę zdrowe” i wiele innych, przeplatanych wierszami recytowanymi przez dzieci i młodzież z okazji 100-lecia Bitwy Łódzkiej. Spotkanie, które prowadziła Teresa Chmielecka, było bardzo wzruszające i na długo pozostanie w pamięci widzów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Album fotograficzny
  Małgorzata Pakuła,

  Elżbieta Szeleszczyk

 • Tym razem pociąg Comeniusa zabiera nas do Bułgarii

  28 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym pod czujnym okiem
  p. Ewy Zielińskiej został przygotowany Dzień Bułgarski. Dzięki realizacji programu pondnarodowego mogliśmy przybliżyć społeczności szkolnej kolejny kraj partnerski. Spotkanie rozpoczęła prezentacja „Słoneczny Brzeg”. Następnie młodzież gimnazjalna
  w kilku zdaniach opowiedziała o szkole partnerskiej i o mieście Wielkie Tyrnowo. Dalszą część programu poprowadziły: Julia Klusek z kl. III b gimnazjum i Ewa Koszel z kl. III a gim. Uczennice odwiedziły partnerską szkołę w dniach 19- 24 października br. i opowiedziały o swojej niecodziennej wycieczce. Gimnazjalistki miały m. in. możliwość zwiedzania stolicy Bułgarii, Doliny Róż, poznania zabytków renesansowych, uczestniczenia w grach i zabawach przygotowanych przez bułgarskich uczniów. Swoją opowieść dziewczęta zilustrowały filmem.

  Uczniowie z klasy III szkoły podstawowej zaprezentowali taniec bułgarski przygotowany wcześniej we współpracy z p. W. Bińkowską.

  Gdy prowadzący uczniowie przybliżyli język bułgarski, czwartoklasiści zaśpiewali piosenkę bułgarską pt. Хей, ръчички

  Dzień Bułgarski został uwieńczony filmem prezentującym pokaz muzyki i światła pod nazwą Sound and Light w Wielkim Tyrnowie. 

   Kolejny Comeniusowy przystanek zaplanowaliśmy w Grecji.

  Elżbieta Szeleszczyk

 • Wyniki konkursu "Warto przeczytać"

  Wyniki konkursu na plakat „Warto przeczytać”:

  I miejsce Paulina Pietrzak kl. II a, Marta Bursiak kl. II b, Marta Domagalska kl. II b

  II miejsce nie przyznano

  III miejsce nie przyznano

  Nagrodzone plakaty możecie obejrzeć na gazetce na górnym korytarzu obok sali nr 14

 • Wyniki konkursu "By czytać się chciało"

  Wyniki konkursu „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą” przedstawiają się następująco:

  Klasy IV- VI:

  I miejsce Bankowski Łukasz kl. IV

  Kralkowska Oliwia kl. V b

  Pawłowska Julita kl. IV

  Rajska Oliwia kl. IV

  II miejsce nie przyznano

  III miejsce nie przyznano

  wyróżnienie: nie przyznano

  Klasy I- III gimnazjum

  I miejsce Bursiak Marta kl. II b

  Domagalska Marta kl. II b

  II miejsce nie przyznano

  III miejsce nie przyznano

  wyróżnienie: Kołosowski Karol kl. II b

  Łapinkiewicz Jacek kl. II b

 • Razem możemy więcej! Dołączmy do drużyny Szlachetnej Paczki!

  W dniach 01- 10 grudnia br. Grono Pedagogiczne Naszej Szkoły przygotowuje, w ramach ogólnopolskiego projektu Szlachetna Paczka, wsparcie dla wybranej rodziny z terenu naszej gminy. Zapraszamy chętnych Gimnazjalistów, Pracowników Szkoły i Rodziców do wspólnego działania. Szczegółowy opis rodziny i jej konkretnych potrzeb znajdziecie w naszej szkolnej bibliotece.

  Jeżeli możecie i chcecie wspólnie ze znajomymi, przyjaciółmi, sąsiadami objąć opieką inną rodzinę, wejdźcie na stronę www.szlachetnapaczka.pl i dokonajcie wyboru. Z terenu naszej gminy jeszcze 15 rodzin w szczególnie trudnej sytuacji czeka na pomoc.

      Elżbieta Szeleszczyk

 • Kiermasz świąteczny

  W dniu 5 grudnia 2014 r.( piątek ) w godz.16 - 18 odbędą się integracyjne warsztaty, w trakcie których zostaną przygotowane ozdoby świąteczne  na kiermasz szkolny.

  Zapraszamy rodziców, uczniów oraz nauczycieli.

  Prosimy o przynoszenie do środy-3 grudnia do wychowawców klas materiałów potrzebnych do wykonania świątecznych dekoracji.

  Potrzebne będą:

  -  koraliki, guziki, cekiny, taśmy ozdobne, nitki, włóczka, tkaniny i wstążki w kolorach świątecznych

  -  ozdoby choinkowe, brokat, małe piłeczki, bombki ze styropianu

  -  szyszki, gałązki jodłowe, kawałki drewna, kory, siano, słoma.

 • Koło Przyjaciół Biblioteki w akcji

  Rozpoczęliśmy VI edycję akcji „Poczytaj mi Kolego, Koleżanko!”

  6 listopada o godzinie 800 chętni uczniowie z klasy Va pod opieką p. E. Szeleszczyk udali się do gałkowskiego przedszkola, by czytać głośno młodszym koleżankom i kolegom.

  Głośne czytanie, jednocześnie we wszystkich grupach wiekowych, okazało się bardzo dobrym początkiem dnia. Czytającym i słuchającym dostarczyło dużej dawki zadowolenia i radości. Milusińscy słuchali z zainteresowaniem, chętnie odpowiadali na pytania i szukali rozwiązań czytelniczych zagadek.

  Warto dodać, że piątoklasiści czytają w czasie wolnym od lekcji, ponieważ we czwartki zajęcia w szkole zaczynają oni o godz. 855

  Będziemy odwiedzać nasze przedszkole w każdy czwartek we wszystkie listopadowe i grudniowe poranki.

      Koło Przyjaciół Biblioteki

 • Ślubowanie pierwszaków

  30 października br. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gałkowie Dużym powiększyła swoje grono o 53 nowych uczniów. Ślubowanie klas I rozpoczęło się polonezem, zatańczonym przez głównych bohaterów tego dnia — pierwszoklasistów. Następnie pierwszaki uroczyście przyrzekały, że będą chętnie zdobywać wiedzę, godnie reprezentować swoją szkołę i przynosić jej chlubę. Oprócz uczniów tego dnia ślubowanie złożyli także ich rodzice, którzy zgodnie obiecywali wspierać zarówno swojej dzieci, jaki i ich nauczycieli.

  Po ślubowaniu nowi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, specjalnie przygotowany na tę okazję pod okiem wychowawców: p. Jolanty Kruś, p. Ilony Plewki i p. Niny Wychowaniec. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała p. Małgorzata Szymczak. Występom pierwszoklasistów bacznie przyglądali się Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat oraz Kierownik Wydziału Edukacji Mirosława Kobus. Z zainteresowaniem przebieg uroczystości śledzili także, przybyli z Wielkiej Brytanii, edukatorzy. Dyrektor wraz z grupą nauczycieli ze szkoły w Forty Hill przyjechali do Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, by w ramach projektu Autostrada do kariery — łamiemy wszystkie bariery podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z polskimi nauczycielami i wspólnie z nimi poszukiwać nowych pomysłów na pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną.

  Uroczystość ślubowania klas I zakończyło pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego dokonała pani dyrektor Krystyna Warczyk. Z uwagi na szczególny czas, w którym przypadło tegoroczne ślubowanie — 100-lecie powstania Legionów Polski, przy pasowaniu pani dyrektor asystował w mundurze legionisty prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego p. Stanisław Świerkowski.

  Ślubowanie było ważną uroczystością nie tylko dla pierwszoklasistów, ale dla całej społeczności szkolnej. Z radością powitaliśmy nowych uczniów w murach szkoły. Mamy nadzieję, że stanie się ona dla nich drugim domem.

 • W Gałkowie zacieśnia się przyjaźń polsko-brytyjska

   

    Jest sobota 25 października br. zbliża się godzina 18.00. Z niepokojem oczekuję w hali przylotów na warszawskim Lotnisku im. F.Chopina na gości z Wielkiej Brytanii. Wreszcie są – szczęśliwi i uśmiechnięci. Jednak nie zabieram ich jeszcze do Gałkowa. Umawiamy się na wycieczkę po Warszawie, którą zaplanowano następnego dnia.

    Niedziela wita nas słońcem. W hotelu spotykamy się z panem Piotrem Kotlarskim – przewodnikiem z zaprzyjaźnionego biura OpalTour. Anglicy pełni zachwytu oglądają komnaty Zamku Królewskiego czy Pałacu Ostrogskich, w którym mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Jedziemy także do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pogoda i humory dopisują. Zmęczeni, ale zadowoleni goście przyjeżdżają do Hotelu nad Mrogą, gdzie urzeka ich błogi spokój.

    W poniedziałek 27 października pani dyrektor Krystyna Warczyk wita angielską delegację
  w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym. Goście uczestniczą w spotkaniu z uczniami, opowiadają
  o swojej szkole, żartują (w czym prym wiedzie dyrektor Mr Richard Yarwood). Pierwsze lody zostają przełamane. O to zresztą nie trudno, bo angielscy nauczyciele są otwarci i bardzo życzliwi. W trakcie przerw chętnie rozmawiają z uczniami i tak dzieje się do ich odjazdu. Warto wspomnieć, że gałkowscy uczniowie przez dwa dni uczestniczą w lekcjach prowadzonych przez sympatycznych gości. Ci, którzy sumiennie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, jadą na wycieczkę do Łodzi i szlifują tzw. speaking skills.

  Nie sposób nie pochwalić się tym, co jest dumą gałkowian, Zabieram więc gości
  do gałkowskiego muzeum. Pani M. Pakuła świetnie radzi sobie z językiem angielskim i jak zwykle w interesujący sposób przybliża historię naszej miejscowości. Anglicy są pod wrażeniem. Trudno im opuścić muzeum, ale na szczęście pamiętają, że czekają na nich przedszkolaki. Wizyta
  w przedszkolu sprawia im niemałą przyjemność. Pani dyrektor Jolanta Majka chętnie odpowiada na nurtujące gości pytania.

  W czwartek – niespodzianka. Goście mają okazję zobaczyć, w jaki sposób w naszej szkole przyjmujemy najmłodszych uczniów w poczet szkolnej społeczności. Uroczystość bardzo się podoba. Pierwszoklasiści urzekają swoją „powagą”. Są nie mniej przejęci jak ich rodzice. Aktu pasowania na ucznia pani dyrektor dokonuje za pomocą niezwykłej kredki. Ta sama kredka będzie wykorzystana w dniu odjazdu angielskich nauczycieli. Oni również zostają symbolicznie przyjęci do społeczności Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym.

  Po uroczystości ślubowania jest okazja, by poznać się z rodzicami. Wraz z angielskimi gośćmi uczestniczę w bardzo twórczym spotkaniu. Jedna z mam kieruje naszą pracą, a efektem końcowym są breloczki w polskich barwach narodowych.

    Podkreślić trzeba jednak, że zasadniczym celem wizyty angielskich edukatorów
  w gałkowskiej szkole były warsztaty dla nauczycieli prowadzone w ramach projektu „Autostrada do kariery – łamiemy wszystkie bariery”. Zajęcia odbywały się po zakończonych lekcjach,
  a dotyczyły m.in. sposobów motywowania uczniów, pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także współpracy z rodzicami. To tylko niektóre tematy poruszane w trakcie wspólnych spotkań. Rzecz jasna rzeczywistość polska różni się znacząco od angielskiej,
  ale niektóre rozwiązania zaproponowane przez angielskich kolegów są warte przemyślenia.

    Bez wątpienia miniony tydzień był bardzo pracowity zarówno dla strony polskiej,
  jak i angielskiej. W piątek 31 października z łezką w oku pożegnaliśmy angielskich kolegów.
  To jednak nie koniec naszych kontaktów. Z niecierpliwością czekamy na połączenia za pomocą Skype'a.

   

  Joanna Karasek

    Koordynator współpracy ponadnarodowej

    w ramach projektu „Autostrada do kariery

    - łamiemy wszystkie bariery”

   

   

 • W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań

   Nieustannie toczą się dyskusje, jak sprawić, by polska edukacja była efektywniejsza. Nauczyciele z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym także szukają praktycznych rozwiązań, a sprzyja temu realizacja projektu „Autostrada do kariery – łamiemy wszystkie bariery”. Jednym z jego założeń był wyjazd grupy gałkowskich pedagogów do Forty Hill School w Enfield, w Wielkiej Brytanii, na początku minionych wakacji. Najpierw zatem przełamane zostały bariery językowe.

  Forty Hill School jest położona niedaleko Londynu. Uczęszcza do niej 240 uczniów, nad którymi pieczę sprawuje 40 nauczycieli. To nieduża, kameralnie położona szkoła ciesząca się popularnością także wśród londyńczyków. Okazało się, że uczęszcza do niej również dwoje polskich dzieci.

  Nauczyciele z Gałkowa mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak funkcjonuje brytyjski system edukacji. Zapoznali się z procedurami obowiązującymi w szkole, obserwowali lekcje prowadzone przez angielskich kolegów i mogli pozazdrościć wyposażenia klas. Spotkania w szkole były także okazją do wymiany doświadczeń. Na przykład prowadzono rozmowy o tym, które metody motywowania uczniów sprawdzają się najbardziej. Inną ważną kwestią była również współpraca z rodzicami. A wszystko po to, by móc na polski grunt przenieść najlepsze rozwiązania.

  Wyjazd do Enfield pozwolił też uczestnikom projektu zapoznać się z zabytkami Londynu, nasiąknąć nieco atmosferą tego niepowtarzalnego miasta.

  Na tym nie koniec... W poniedziałek 27 października grupa edukatorów z Forty Hill School zawitała w Gałkowie. Wkrótce relacja z ich pobytu w szkole.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Gałkowie Dużym
  ul. Dzieci Polskich 14
  95-041 Gałków Duży
 • (44) 7145843 lub
  512446650

Galeria zdjęć