Nawigacja

 • Koło Przyjaciół Biblioteki w akcji

  Rozpoczęliśmy VI edycję akcji „Poczytaj mi Kolego, Koleżanko!”

  6 listopada o godzinie 800 chętni uczniowie z klasy Va pod opieką p. E. Szeleszczyk udali się do gałkowskiego przedszkola, by czytać głośno młodszym koleżankom i kolegom.

  Głośne czytanie, jednocześnie we wszystkich grupach wiekowych, okazało się bardzo dobrym początkiem dnia. Czytającym i słuchającym dostarczyło dużej dawki zadowolenia i radości. Milusińscy słuchali z zainteresowaniem, chętnie odpowiadali na pytania i szukali rozwiązań czytelniczych zagadek.

  Warto dodać, że piątoklasiści czytają w czasie wolnym od lekcji, ponieważ we czwartki zajęcia w szkole zaczynają oni o godz. 855

  Będziemy odwiedzać nasze przedszkole w każdy czwartek we wszystkie listopadowe i grudniowe poranki.

      Koło Przyjaciół Biblioteki

 • Ślubowanie pierwszaków

  30 października br. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gałkowie Dużym powiększyła swoje grono o 53 nowych uczniów. Ślubowanie klas I rozpoczęło się polonezem, zatańczonym przez głównych bohaterów tego dnia — pierwszoklasistów. Następnie pierwszaki uroczyście przyrzekały, że będą chętnie zdobywać wiedzę, godnie reprezentować swoją szkołę i przynosić jej chlubę. Oprócz uczniów tego dnia ślubowanie złożyli także ich rodzice, którzy zgodnie obiecywali wspierać zarówno swojej dzieci, jaki i ich nauczycieli.

  Po ślubowaniu nowi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, specjalnie przygotowany na tę okazję pod okiem wychowawców: p. Jolanty Kruś, p. Ilony Plewki i p. Niny Wychowaniec. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała p. Małgorzata Szymczak. Występom pierwszoklasistów bacznie przyglądali się Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat oraz Kierownik Wydziału Edukacji Mirosława Kobus. Z zainteresowaniem przebieg uroczystości śledzili także, przybyli z Wielkiej Brytanii, edukatorzy. Dyrektor wraz z grupą nauczycieli ze szkoły w Forty Hill przyjechali do Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, by w ramach projektu Autostrada do kariery — łamiemy wszystkie bariery podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z polskimi nauczycielami i wspólnie z nimi poszukiwać nowych pomysłów na pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną.

  Uroczystość ślubowania klas I zakończyło pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego dokonała pani dyrektor Krystyna Warczyk. Z uwagi na szczególny czas, w którym przypadło tegoroczne ślubowanie — 100-lecie powstania Legionów Polski, przy pasowaniu pani dyrektor asystował w mundurze legionisty prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego p. Stanisław Świerkowski.

  Ślubowanie było ważną uroczystością nie tylko dla pierwszoklasistów, ale dla całej społeczności szkolnej. Z radością powitaliśmy nowych uczniów w murach szkoły. Mamy nadzieję, że stanie się ona dla nich drugim domem.

 • W Gałkowie zacieśnia się przyjaźń polsko-brytyjska

   

    Jest sobota 25 października br. zbliża się godzina 18.00. Z niepokojem oczekuję w hali przylotów na warszawskim Lotnisku im. F.Chopina na gości z Wielkiej Brytanii. Wreszcie są – szczęśliwi i uśmiechnięci. Jednak nie zabieram ich jeszcze do Gałkowa. Umawiamy się na wycieczkę po Warszawie, którą zaplanowano następnego dnia.

    Niedziela wita nas słońcem. W hotelu spotykamy się z panem Piotrem Kotlarskim – przewodnikiem z zaprzyjaźnionego biura OpalTour. Anglicy pełni zachwytu oglądają komnaty Zamku Królewskiego czy Pałacu Ostrogskich, w którym mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Jedziemy także do Muzeum Powstania Warszawskiego. Pogoda i humory dopisują. Zmęczeni, ale zadowoleni goście przyjeżdżają do Hotelu nad Mrogą, gdzie urzeka ich błogi spokój.

    W poniedziałek 27 października pani dyrektor Krystyna Warczyk wita angielską delegację
  w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym. Goście uczestniczą w spotkaniu z uczniami, opowiadają
  o swojej szkole, żartują (w czym prym wiedzie dyrektor Mr Richard Yarwood). Pierwsze lody zostają przełamane. O to zresztą nie trudno, bo angielscy nauczyciele są otwarci i bardzo życzliwi. W trakcie przerw chętnie rozmawiają z uczniami i tak dzieje się do ich odjazdu. Warto wspomnieć, że gałkowscy uczniowie przez dwa dni uczestniczą w lekcjach prowadzonych przez sympatycznych gości. Ci, którzy sumiennie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, jadą na wycieczkę do Łodzi i szlifują tzw. speaking skills.

  Nie sposób nie pochwalić się tym, co jest dumą gałkowian, Zabieram więc gości
  do gałkowskiego muzeum. Pani M. Pakuła świetnie radzi sobie z językiem angielskim i jak zwykle w interesujący sposób przybliża historię naszej miejscowości. Anglicy są pod wrażeniem. Trudno im opuścić muzeum, ale na szczęście pamiętają, że czekają na nich przedszkolaki. Wizyta
  w przedszkolu sprawia im niemałą przyjemność. Pani dyrektor Jolanta Majka chętnie odpowiada na nurtujące gości pytania.

  W czwartek – niespodzianka. Goście mają okazję zobaczyć, w jaki sposób w naszej szkole przyjmujemy najmłodszych uczniów w poczet szkolnej społeczności. Uroczystość bardzo się podoba. Pierwszoklasiści urzekają swoją „powagą”. Są nie mniej przejęci jak ich rodzice. Aktu pasowania na ucznia pani dyrektor dokonuje za pomocą niezwykłej kredki. Ta sama kredka będzie wykorzystana w dniu odjazdu angielskich nauczycieli. Oni również zostają symbolicznie przyjęci do społeczności Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym.

  Po uroczystości ślubowania jest okazja, by poznać się z rodzicami. Wraz z angielskimi gośćmi uczestniczę w bardzo twórczym spotkaniu. Jedna z mam kieruje naszą pracą, a efektem końcowym są breloczki w polskich barwach narodowych.

    Podkreślić trzeba jednak, że zasadniczym celem wizyty angielskich edukatorów
  w gałkowskiej szkole były warsztaty dla nauczycieli prowadzone w ramach projektu „Autostrada do kariery – łamiemy wszystkie bariery”. Zajęcia odbywały się po zakończonych lekcjach,
  a dotyczyły m.in. sposobów motywowania uczniów, pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także współpracy z rodzicami. To tylko niektóre tematy poruszane w trakcie wspólnych spotkań. Rzecz jasna rzeczywistość polska różni się znacząco od angielskiej,
  ale niektóre rozwiązania zaproponowane przez angielskich kolegów są warte przemyślenia.

    Bez wątpienia miniony tydzień był bardzo pracowity zarówno dla strony polskiej,
  jak i angielskiej. W piątek 31 października z łezką w oku pożegnaliśmy angielskich kolegów.
  To jednak nie koniec naszych kontaktów. Z niecierpliwością czekamy na połączenia za pomocą Skype'a.

   

  Joanna Karasek

    Koordynator współpracy ponadnarodowej

    w ramach projektu „Autostrada do kariery

    - łamiemy wszystkie bariery”

   

   

 • W poszukiwaniu ciekawych rozwiązań

   Nieustannie toczą się dyskusje, jak sprawić, by polska edukacja była efektywniejsza. Nauczyciele z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym także szukają praktycznych rozwiązań, a sprzyja temu realizacja projektu „Autostrada do kariery – łamiemy wszystkie bariery”. Jednym z jego założeń był wyjazd grupy gałkowskich pedagogów do Forty Hill School w Enfield, w Wielkiej Brytanii, na początku minionych wakacji. Najpierw zatem przełamane zostały bariery językowe.

  Forty Hill School jest położona niedaleko Londynu. Uczęszcza do niej 240 uczniów, nad którymi pieczę sprawuje 40 nauczycieli. To nieduża, kameralnie położona szkoła ciesząca się popularnością także wśród londyńczyków. Okazało się, że uczęszcza do niej również dwoje polskich dzieci.

  Nauczyciele z Gałkowa mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak funkcjonuje brytyjski system edukacji. Zapoznali się z procedurami obowiązującymi w szkole, obserwowali lekcje prowadzone przez angielskich kolegów i mogli pozazdrościć wyposażenia klas. Spotkania w szkole były także okazją do wymiany doświadczeń. Na przykład prowadzono rozmowy o tym, które metody motywowania uczniów sprawdzają się najbardziej. Inną ważną kwestią była również współpraca z rodzicami. A wszystko po to, by móc na polski grunt przenieść najlepsze rozwiązania.

  Wyjazd do Enfield pozwolił też uczestnikom projektu zapoznać się z zabytkami Londynu, nasiąknąć nieco atmosferą tego niepowtarzalnego miasta.

  Na tym nie koniec... W poniedziałek 27 października grupa edukatorów z Forty Hill School zawitała w Gałkowie. Wkrótce relacja z ich pobytu w szkole.

 • „Za trud, zaangażowanie i poświęcenie. Za przyjaźń i serce.”

  Święto Edukacji Narodowej to dzień, który jest najlepszą okazją do złożenia podziękowań nauczycielom, wychowawcom, wszystkim pracownikom szkoły oraz oczywiści nauczycielom - emerytom za żmudną, codzienną pracę.

        Życzenia zdrowia, cierpliwości, sukcesów w pracy, odporności na niepowodzenia oraz pomyślności w życiu osobistym i satysfakcji z własnych dokonań usłyszeliśmy z ust tegorocznych pierwszoklasistów Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Gałkowie Dużym, którzy w tak uroczystym dniu złożyli ślubowanie. Wychowankowie p. Joanny Węderskiej i p. Jolanty Czerwińskiej zaprezentowali program artystyczny uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum. Młodzi aktorzy wykazali się profesjonalizmem, szczególnie w scenkach humorystycznych, które spotkały się z dużym aplauzem całej społeczności szkolnej. W bardzo dobry nastrój wprowadziły wszystkich przeróbki znanych piosenek. Utwory „Ciągle pała” czy „Uczyć każdy może” rozbawiły zebraną widownię niemalże do łez.

 • Jesienny Rajd Pieczonego Ziemniaka

  Już po raz szósty uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym wzięli udział w Jesiennym Rajdzie Pieczonego Ziemniaka zorganizowanym przez LKS Koluszki. W tym roku na pieszą wędrówkę do Będzelina wybrała się prawie czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Tak liczny udział młodych miłośników wędrówek zaowocował otrzymaniem pucharu dla najliczniejszej drużyny. Nagrody zdobyliśmy również w indywidualnych konkurencjach sportowych: Julita Kobyłecka kl.Va III miejsce w rzucie lotką do celu i Sebastian Waszczykowski kl Va, IV miejsce w tej samej konkurencji. W czasie doskonałej zabawy nie zabrakło oczywiście pysznych ziemniaków i kiełbasek pieczonych przy ognisku. Dzięki wspaniałej jesiennej pogodzie  wszyscy aktywnie i miło  spędziliśmy sobotnie przedpołudnie.

 • Festyn rodzinny

  W sobotę 27 września uczniowie Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym wraz z rodzicami spieszyli do szkoły, by wziąć udział w Festynie Rodzinnym.  Na ten dzień przewidziano wiele atrakcji związanych głównie z realizowanymi przez szkołę projektami. Choć nie zabrakło informacji także o nowych inicjatywach tj. Akademia Mądrego Człowieka i projekcie Gimnazjaliści z klasą, które będą realizowane od tego roku szkolnego.

  Wspólną zabawę rozpoczęto od prezentacji programu artystycznego przygotowanego z okazji obchodów Dnia Rumuńskiego. O tradycjach i kulturze Rumunii, poznanej dzięki projektowi  Comenius,  opowiadali uczniowie klas V oraz gimnazjaliści. Podczas sobotniego spotkania pod okiem p. Malwiny Mrówki uczniowie odkrywali tajemnice dalekiej Japonii, uczestniczyli również w warsztatach plastycznych, przygotowując wspólnie z p. Joanną Kawecką pracę przestrzenną pt. „Moja rodzina”. Trzecioklasiści popisywali się przed rodzicami znajomością języka angielskiego, zdobytą na zajęciach realizowanych w szkole w ramach projektu Autostrada do kariery — łamiemy wszystkie bariery. Najwięcej emocji wzbudziła jednak rywalizacja sportowa. „W szranki” stanęli najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej oraz ich rodzice. Na zakończenie rodzinnej zabawy przygotowano poczęstunek w szkolnej kawiarence, gdzie regenerując siły po sportowych zmaganiach, rodzice wysłuchali pogadanki p. Joanny Kowalczyk na temat zdrowego odżywiania i obejrzeli film edukacyjny poświęcony promocji zdrowia.

  Ten pełen pozytywnych wrażeń dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli. Kolejny Festyn Rodzinny już za rok! Zapraszamy. Zdjęcia z festynu w albumie fotograficznym.

  Nauczyciele ZS w Gałkowie Dużym

 • Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursach plastycznych

  Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach jego obchodów zapraszam zainteresowanych uczniów do udziału w konkursie „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą” (dla uczniów klas IV- VI sp i I- III gim.) lub w konkursie „Warto przeczytać” na plakat promujący ulubioną książkę (dla I- III gim.). Szczegółowe regulaminy znajdziecie w bibliotece szkolnej, na gazetkach szkolnych, a także na tej stronie w zakładce: Biblioteka szkolna, Konkursy

        Elżbieta Szeleszczyk

 • Aktualizacja planu lekcji

  07.09.2014

  W zakładce plan lekcji znajduje się aktualny rozkład zajęć, uczniowie proszeni są o zapoznanie ze zmianami.

 • Rozkład jazdy autobusów szkolnych

  Godziny dowozu uczniów w dniu 1 września 2014r.
  dowozenie_-_rozpoczecie_roku_szkolnego.pdf

  Rozkład jazdy autobusów w roku szkolnym 2014/2015
  godziny_dowozenia_-_tabelka_2014-2015.pdf

 • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA 2014r. O GODZ. 9.00.

  Msza św. w kościele parafilanym o godz. 8.00.

   

 • Autostrada w Gałkowie

  „Autostrada do kariery - łamiemy wszystkie bariery” to nazwa nowatorskiego projektu edukacyjnego, w którym bierze udział 240 uczniów i 20 nauczycieli Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym. Dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego gałkowianie zyskali ogromną szansę rozwoju, która może zmienić oblicze miejscowej edukacji.

  Ponad 1,2 mln złotych dotacji zostało przeznaczone na dodatkowe lekcje języka angielskiego dla dzieci i nauczycieli, a także na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego,  multimedialnego sprzętu dydaktycznego (tablice interaktywne) oraz wymianę międzynarodową z angielską szkołą Forty Hill School.
  Przed kadrą nauczycielską stoi nie lada zadanie, aby w pełni wykorzystać potencjał szkoleniowy i technologiczny, jaki niesie realizowany projekt. Nauczyciele w małych grupach uczą się języka angielskiego, by sprawnie komunikować się z brytyjskimi kolegami z Forty Hill School. W trakcie licznych szkoleń mają szansę wzbogacić swój warsztat pracy o najnowocześniejsze techniki nauczania czy techniki udanej komunikacji. Te umiejętności są niezbędne, aby w pełni wykorzystać zakupiony w ramach projektu sprzęt. Nowa infrastruktura internetowa w szkole, tablety do dyspozycji uczniów, tablice interaktywne, laptopy do przygotowania lekcji oraz obsługi administracyjnej szkoły - wszystko to trzeba poznać, obsłużyć, włączyć do codziennej pracy. Zaistniała sytuacja jest niewątpliwie wielkim wyzwaniem, ale i motywacją dla pedagogów, by rozwijać się i przekraczać kolejne bariery.Największymi beneficjentami projektu są jednak sami uczniowie. Dzięki poczynionym inwestycjom zyskają oni nową jakość edukacji. Zwiększy się dostępność uczniów do nowoczesnych technologii, a co za tym idzie, jest szansa na zwiększenie się także ich motywacji do nauki.Wnioskodawcy projektu zakładają, że najwięcej zyskają dzieci z rodzin mniej zamożnych, gdzie dostępność do sprzętu komputerowego, Internetu czy zwiększona liczba godzin nauczania języka angielskiego były dotychczas tylko marzeniem. Młode pokolenie skorzysta więc  z szansy szybkiego dogonienia rówieśników z krajów bardziej zamożnych, jak choćby uczniów szkół brytyjskich. Potencjał intelektualny gałkowskich dzieci zostanie wsparty dotychczas nieosiągalnymi możliwościami. Otwiera się przed nimi nie tyle nowa droga, ile prawdziwa autostrada prowadząca do szeroko pojmowanego rozwoju. Zespole Szkół w Gałkowie, jak wynika z badań poradni psychologiczno-pedagogicznej, jedna trzecia dzieci wymaga indywidualnego traktowania w procesie kształcenia. Nie da się jednak indywidualnie podejść do tak licznej grupy uczniów, stosując tradycyjne, nieefektywne metody pracy. Dziś od nauczyciela wymaga się nie tylko kompetencji przedmiotowych, ale także biegłości w organizacji pracy, indywidualnym traktowaniu każdego ucznia oraz w wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań. Co ważne, projekt realizowany w Gałkowie Dużym daje kadrze nauczycielskiej wymagane kompetencje i wprowadza  do szkoły nowy styl nauczania. Jest to więc długoterminowa inwestycja, która przyniesie wymierne efekty nie tylko najbliższym rocznikom, ale całym pokoleniom. Minie gwarancja na zakupiony sprzęt, zwiększą się parametry łączą internetowego, pojawią się nowe, niespotykane wcześniej modele komputerów. Pozostaną natomiast pasja i chęć tworzenia innej, ciekawszej edukacji, opartej na otwartej komunikacji ze światem, który staje się coraz mniejszy. 

 • WYPRAWKA SZKOLNA

  Poniżej znajduje się link do wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach realizacji Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. - „Wyprawka szkolna"
  wniosek_wyprawka2014.doc

 • WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA NOWY ROK SZKOLNY

  Poniżej znajduje się link do listy podręczników na nowy rok szkolny.
  https://dziennik.librus.pl/podreczniki_szkolne/2d6b68f10ef011e38caed4ae52a0afd4
  UWAGA RODZICE UCZNIÓW KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ. UCZNIOWIE OTRZYMUJĄ PODRĘCZNIKI NIEODPŁATNIE WE WRZEŚNIU.


   

 • Klasy II, III i IV z wizytą na Łysej Górze

  11 czerwca uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami p. Czerwińska, p. Wychowaniec
   i p. Delewską wybrali się na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Ten malowniczy region obfituje w wiele atrakcji turystycznych oraz przepięknych widoków. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Skansen Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie mogliśmy zobaczyć stare wiejskie chaty, dworek szlachecki, wiatraki itp. Następnie postanowiliśmy poćwiczyć trochę naszą kondycję. Zdobyliśmy górę, która ma aż trzy nazwy: Łysiec, Łysa Góra i Święty Krzyż. Na jej szczycie znajduje się klasztor, który powstał na początku XI wieku, z relikwią Drzewa Krzyża Świętego. W drodze powrotnej z platformy widokowej podziwialiśmy wspaniały krajobraz oraz gołoborza. Drugi dzień to wizyta tam, gdzie kują kozy, czyli w Europejskim Centrum Bajki  w Pacanowie. Baśniowym wagonikiem kolejki udaliśmy się w krainę bajki. Było super. W drodze powrotnej łyknęliśmy odrobinę historii wśród ruin zamku w Bodzentynie, a wieczorem gawędziliśmy przy ognisku. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Bałtowie. Tam poruszaliśmy się amerykańskim gimbusem i mogliśmy z bliska obejrzeć przeróżne zwierzaki, a później odwiedziliśmy Babę Jagę w Sabatówce.  W drodze powrotnej podziwialiśmy w Zagnańsku bardzo starego sławnego  „ Bartka”, który cicho szumiał swą historię.  Niestety, trzy dni szybko minęły i nadszedł czas powrotu do Gałkowa, gdzie czekali na swoje pociechy stęsknieni rodzice. 

 • Tydzień zdrowia w naszej szkole

  W dniach od 2 do 6 czerwca 2014r. odbywał się w naszej szkole Tydzień Zdrowia.

  Poniedziałek był dniem zawodów sportowych. Uczestniczyły w nich wszystkie klasy. Konkurencje  sportowe były dobrane do wieku zawodników. W przeprowadzeniu rozgrywek  w klasach I-III szkoły podstawowej pomagali przedstawiciele samorządu uczniowskiego. Konkurencje dla klas IV- VI prowadzili gimnazjaliści. Uczniowie zmagali się z następującymi  zadaniami: kozłowanie piłki, bieg na czas, przechodzenie przez tunel, przenoszenie woreczków na głowie i wieloma innymi. Rozgrywkom sportowym towarzyszyły duże emocje. Za udział w zabawie każda klasa otrzymywała soczek i batona. W tym dniu odbyły się także lekcje zdrowej matematyki w klasach IV-VI. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowywali jadłospis na cały dzień, liczyli kalorie.

  We wtorek uczniowie klas I-III wzięli udział w happeningu. Dzieci ubrane w kolorowe stroje przeszły główną ulicą naszej miejscowości. Niosły ze sobą transparenty i plakaty z hasłami promującymi zdrowy styl życia np. „ Jedz owoce i warzywa będziesz zdrowy tak jak ryba”, „Hałasu mniej uszom lżej” i inne.  Przemarszowi towarzyszyły okrzyki –„ Owoce  jemy, mleko pijemy, zdrowi będziemy”. Nasz hapeening wzbudzał duże zainteresowanie wśród mieszkańców.

  W środę klasy młodsze wspólnie przygotowały i  zjadły smaczne drugie śniadanie razem   z wychowawcą. Klasy starsze i gimnazjaliści uczestniczyli w „Dniu owoców i warzyw”. Podczas przerw uczniowie zachęcali do spożywania konkretnych owoców i warzyw. Częstowali przygotowanymi sokami, przekąskami oraz prezentowali plakaty o zdrowym żywieniu z wylosowanym owocem lub warzywem jako motywem przewodnim.

  W czwartek uczniowie gimnazjum uczestniczyli w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanym przez kolegów z III klasy gimnazjum. Oglądali prezentacje: „Wady postawy”, „Zdrowe odżywianie”, „Szkodliwość chipsów i coli”, „Zdrowie”.

  W piątek uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „O królewnie Śnieżce – bajka inaczej”  przygotowane przez uczniów klasy IV a.

  Przez cały tydzień na długiej przerwie  uczennice gimnazjum -Ewa Koszel i Julia Klusek w sali gimnastycznej  wyciskając siódme poty i rozgrzewając do czerwoności zachęcały innych do tańca i wykonywania ruchów przez nie pokazywanych.

  Tydzień spędziliśmy zdrowo, aktywnie, a przy tym smakowicie. Czekamy na kolejną edycję od września.       

          Basia i Malwina

 • Wyprawka szkolna 2014

   

  Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w 2014 r. z programu będzie mogło skorzystać ok. 488 tys. uczniów, w tym ok. 121 tys. uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
 • Z WADOWIC DO ŚWIĘTOŚCI

  Biblioteka szkolna przypomina, że do dnia 06 czerwca br.  w czytelni można obejrzeć wystawę  „Z Wadowic do świętości” prezentującą zdjęcia, publikacje, wspomnienia o Janie Pawle II. Eksponowane są również teksty poezji, homilii i encyklik autorstwa naszego Papieża. Ponownie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

 • W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

  Miesiąc temu przeżywaliśmy niepowtarzalną uroczystość - kanonizację Jana Pawła II. By oddać hołd naszemu Wielkiemu Rodakowi, z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski “Na ścieżkach Chrystusowych…”.

  Warto wspomnieć, iż to przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Ksiądz Arcybiskub Marek Jędraszewski, Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki, Piotr Busiakiewicz - Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego, Jan Kamiński - Łódzki Kurator Oświaty oraz Waldemar Chałat - Burmistrz Koluszek.

  Konkurs przeznaczony był dla gimnazjalistów z powiatów łódzkiego wschodniego
  i brzezińskiego. Wzięło w nim udział 23 uczestników, których oceniało pięcioosobowe jury
  pod przewodnictwem pana Dymitra Hołówko - aktora Teatru Nowego w Łodzi.

  Trzeba przyznać, że recytatorom przyszło zmierzyć się z trudnymi, filozoficznymi tekstami Jana Pawła II. Gimnazjaliści stanęli na wysokości zadania, stworzyli niepowtarzalny nastrój, recytacje były poruszające. Ich dopełnienie stanowił występ Natalii Jarugi, która zaśpiewała na zakończenie konkursowych zmagań piosenkę “Zdumienie”.

  Jury, w skład którego oprócz Dymitra Hołówko, weszły panie: Krystyna Warczyk, Danuta Oleksiak, Mirosława Kobus oraz Elżbieta Szeleszczyk, miało trudne zadanie - wyłonić zwycięzców. Po burzliwych, acz owocnych dyskusjach ogłoszono werdykt.

  I miejsce - Roksana Kowalska z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, podopieczna pani Joanny Karasek;

  II miejsce - Marta Wachowicz z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, podopieczna pani Barbary Gudanis;

  III miejsce - Karina Szymczak z Gimnazjum nr 1 w Koluszkach, podopieczna pana Dawida Urbańczyka.

  Przyznano również wyróżnienia dla: Aleksandry Chądzyńskiej, Krzysztofa Czapnika i Natalii Turek z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, Martyny Karlińskiej i Mai Szymańskiej z Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, Jakuba Sobieszczyka i Jana Przybyła z Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym oraz dla Sylwii Adamczyk z Gimnazjum w Przecławiu.

  Wszyscy uczestnicy zmagań konkursowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miejski w Koluszkach oraz Starostwo Powiatowe w Łodzi. Ponadto Biuro Turystyczne Opal-Tour ufundowało dla nagrodzonych wycieczkę do Wadowic, która odbędzie się 15 czerwca.

  Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom i fundatorom nagród
  za okazane wsparcie, a pani Teresie Wodzyńskiej za piękne kwiaty, które były elementem dekoracji.

    Zdjęcia z konkursu możecie obejrzeć w Albumie fotograficznym.  

  Joanna Karasek

 • Szlakiem walk w okolicach Gałkowa- Listopad 1914 r.

  Gimnazjaliści z Gałkowa uczestniczą w niecodziennej lekcji historii

  Dnia 23 maja 2014 roku w godzinach popołudniowych grupa uczniów klas II  Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Gałkowie Dużym pod opieką p. Barbary Sulmy i Elżbiety Szeleszczyk udała się na wycieczkę szkolną.  Jej celem było przybliżenie przebiegu bitew w naszej okolicy należących do Operacji Łódzkiej z 1914 roku. Przewodnikiem grupy był p. Dominik Trojak, który starał się w przekazać wiedzę  na temat wydarzeń historycznych, rozgrywających się sto lat temu na naszym terenie.  Dzięki interesującej gawędzie przeplatanej anegdotami i ciekawostkami  przewodnik nawiązał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Gimnazjaliści odwiedzili: las gałkowski w pobliżu Justynowa, gdzie znajdują się okopy z I wojny światowej, zapomniany cmentarz ewangelicki we wsi Zielona Góra, odbudowany kościół w Kurowicach (w murach kościoła umieszczono pociski z czasów I wojny), dworek i park w Małczewie (w parku znajduje się kopiec mogilny, w którym pochowano 191 żołnierzy poległych 18-19 listopada 1914 r.), cmentarz wojskowy w lesie Pustułka w pobliżu Witkowic.

  Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z tej wyprawy, ponieważ mogli się oderwać od komputerów oraz  mądrze spędzić czas na świeżym  powietrzu, poznając  historię najbliższego regionu. Młodzież gimnazjalna wraz z opiekunami składa serdeczne podziękowania panu Dominikowi Trojakowi, który od lat pasjonuje się historią naszej małej ojczyzny. Dziękujemy za bezinteresownie poświęcony czas i za wspólną wędrówkę w czasie i przestrzeni.           Elżbieta Szeleszczyk

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Gałkowie Dużym
  ul. Dzieci Polskich 14
  95-041 Gałków Duży
 • (44) 7145843 lub
  512446650

Galeria zdjęć