Nawigacja

 • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

   

   

   

   

   

   

  Wielu radosnych chwil 
  na Święta Wielkanocne,
  serdecznych spotkań  rodzinnych
  i smacznego jajka 

  życzy społeczność Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym


   

   

 • Kolejne sukcesy naszych uczniów

  Kwiecień jest miesiącem pełnym sukcesów naszych uczniów. Po zajęciu I miejsca w gminnym konkursie na "Kartę Wielkanocną grafiką komputerową" przez Malwinę Każmierczak klasa V SP, posypsły się kolejne nagrody. Również pierwsze miejsca zajęły: Oliwia Rajska klasa III SP w V Powiatowym Konkursie Plastycznym "Z Policją bezpieczniej" oraz Natalia Jaruga klasa VI SP w III Miedzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego "Let's Sing In English"- konkurs na piosenkę anglojezyczną. Sukcesy nie ominęły także gimnazjalistów. Drużyna w składzie Adrian Brzeziński klasa IIIa, Bartłomiej Racz klasa Ib, Jakub Byczkowki klasa Ib i Mateusz Frydrych klasa IIIa, zajęła III miejsce w XXXVII Powiatowym Konkursie Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw.

 • KONKURS NA KARTĘ WIELKANOCNĄ GRAFIKĄ KOMPUTEROWĄ ROZSTRZYGNIĘTY

   11.04.2014 poznaliśmy wyniki X finału Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej „Moja Karta Wielkanocna”. I miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zajęła uczennica naszej szkoły Malwina Kaźmierczak. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 1 Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach. Ogłoszony został wśród szkół podstawowych miasta i gminy KoluszkiPatronem medialnym konkursu od lat jest tygodnik „TwK”. Gratulujemy..

 • Katalońska gościnność

  W dniach 09-14.03.2014 polska delegacja z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym
  w ramach projektu Comenius pt. „Rozwijanie umiejętności uczniów poprzez tradycyjne gry na świeżym powietrzu” uczestniczyła wraz ze swoimi uczniami w wizycie w Sant Boi de Llobregad w Hiszpanii. Już na lotnisku wszyscy zostali bardzo serdecznie powitani przez rodziny goszczące, co wynagrodziło zmęczenie wielogodzinną podróżą.
  W poniedziałek odbyło się oficjalne powitanie wszystkich gości, a było ich w sumie 57 (w tym 27 uczniów z 6 krajów). Gospodarze spotkania przygotowali wiele niespodzianek. Jedną z nich był występ, podczas którego uczniowie zaprezentowali tańce i piosenki katalońskie. Gwoździem programu artystycznego było zaśpiewanie w języku angielskim
  i katalońskim piosenki urodzinowej dla głównej koordynatorki projektu - pani Inci Önderli.
  Po zakończonym występie wszyscy goście zapoznali się z bazą hiszpańskiej placówk oraz jej pracownikami, a następnie skosztowali przekąsek przygotowanych przez mamy uczniów ze szkoły w Sant Boi. Po wyśmienitym lunchu koordynatorzy projektu udali się na spotkanie
  z panem burmistrzem, a pozostali uczestnicy - na spacer, w trakcie którego mieli okazję zwiedzić m.in. Muzeum Motyli czy łaźnie rzymskie.
  Wtorek był równie wyjątkowym dniem. Wszyscy goście zostali podzieleni na trzy grupy: koordynatorów projektu, nauczycieli opiekunów oraz uczniów. Ci pierwsi skupili się na pracy związanej z projektem. Wprawdzie trwała ona kilka godzin, ale przebiegała, jak zwykle, w bardzo przyjaznej atmosferze. Pozostali nauczyciele z krajów partnerskich uczestniczyli natomiast w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez mamy uczniów z hiszpańskiej szkoły. Młodzież zaś została podzielona na podgrupy i brała udział w zabawach, grach zorganizowanych przez nauczycieli szkoły goszczącej. Kiedy koordynatorzy skończyli swą pracę, a uczniowie wypełnili wszystkie zadania, zostali zaproszeni na degustację dań, które powstały podczas warsztatów kulinarnych. Po posiłku odbyła się wycieczka do klasztoru Montserrat.
  W środę z kolei wszyscy goście zostali zaproszeni do zwiedzania jednego z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miast w Europie – Barcelony. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia: Passeig de ,  Batlló House,  “Block of Discordy” oraz  Plaça Catalunya. Po  raz kolejny uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować katalońskich specjałów w jednej z barcelońskich restauracji. Po zakończonym lunchu  wszyscy żwawo udali się przed siebie, podziwiając kolejne urokliwe miejsca m.in. Les  Ramblas, Cathedral, Plaça St Jaume czy statuę Krzysztofa Kolumba.
  Ostatni dzień wizyty zapadł wszystkim w pamięci. Rano koordynatorzy spotkali się po raz kolejny, by omówić kolejne zadania dotyczące projektu, po czym z pozostałymi gośćmi szkoły w Sant Boi ruszyli znowu do Barcelony. Tym razem zwiedzili jedno z  najbardziej charakterystycznych miejsc – katedrę Sagrada Familia. Aż trudno uwierzyć, jak kreatywnym i pracowitym człowiekiem był Antonio Gaudi, czego wyraz dał w tym właśnie dziele. Wszyscy zauroczeni grą kolorów, kształtów i wyjątkowością tego zapierającego dech w piersiach miejsca udali się metrem w stronę Stadionu FC Barcelony. Choć przez chwilę każdy mógł się poczuć jak kibic tejże drużyny, zasiadając na trybunach czy podziwiając trofea Barcy lub odwiedzając szatnie piłkarzy.
  Wieczorem odbyła się bardzo uroczysta kolacja, w której uczestniczyli nauczyciele wraz ze swoimi rodzinami, rodzice, uczniowie oraz wszyscy partnerzy projektu. Warto podkreślić, że atmosfera tej wizyty była niezwykle wyjątkowa i rodzinna, a zaangażowanie uczniów czy nauczycieli, a przede wszystkim rodziców godne podziwu.
  Ewa Zielińska
 • Dni otwarte

  28 marca 2014 roku o godzinie 16, w Szkole Podstawowej w Gałkowie Dużym  witano przyszłych pierwszoklasistów. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej, pod kierunkiem wychowawców: pani Delewskiej i pani Wychowaniec, przygotowali wspaniałe przedstawienie pt.: Leśne zwierzęta”.Kolorowe stroje, piosenki, recytacje i wesołe scenki rozbawiły nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Oklaskom nie było końca.Rodzice mieli okazję poznać klimat szkoły, zwiedzić placówkę i porozmawiać z przyszłymi nauczycielami swoich pociech.

 • Wyniki Konkursu "Czytam i opowiadam"

 • Zwariowana klasa

  Z okazji pierwszego dnia wiosny, 21 marca 2014 roku w naszej szkole odbyła się V edycja "Zwariowanej Klasy". Organizatorem tej świetnej zabawy była p. Joanna Kowalczyk i Krzysztof Pietrzyk. W zabawie uczestniczyły klasy IV-VI (w tym dwie IV, które były połączone). Każdą klasę podzielono na trzy grupy. Pierwsza miała za zadanie: udzielić pierwszej pomocy, jak najdłużej skakać na skakance, rozwiązać quiz o zdrowym żywieniu, dopasować odpowiednie witaminy do owoców i warzyw, wcelować piłką do kosza i jak najszybciej pokonać tor przeszkód. W tym samym czasie pozostałe dwie grupy rozwiązywały test o sporcie i układały mozaikę pt. "Owocowy zawrót głowy". Zwycięzcą i zarazem najbardziej "Zwariowaną Klasą" okazali się uczniowie z klasy IVa i IVb, którzy wywalczyli główną nagrodę - pyszny i kolorowy tort. Ten konkurs okazał się wspaniałą zabawą dla uczniów szkoły podstawowej. Czekamy na kolejną edycję za rok.

                                                                                                                                                                                                    Malwina i Basia uczennice z klasy V

 • UWAGA MIŁOŚNICY CZYTANIA!

  04.03.2014

  Przed Wami IV edycja konkursu „Czytam i powiadam”

  Adresatami konkursu są wszyscy czytający uczniowie ( w kategoriach: klasy I- III sp, IV- VI sp oraz I- III gimnazjum), którzy zechcieliby opowiedzieć najpiękniej, jak potrafią o swoich ulubionych książkach i przekonać do ich przeczytania słuchaczy.  Zgłoszenia do 12 marca br. w naszej bibliotece szkolnej.  Przewidywany termin konkursu 18 i 19 marca br.  Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie szkoły w zakładce Biblioteka szkolna→ Konkursy  lub w bibliotece szkolnej.

  Zapraszam do udziału w konkursie.

      E. Szeleszczyk

 • Świetlica środowiskowo-pedagogiczna

  W marcu br. w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym rozpoczyna swoją działalność świetlica środowiskowo-profilaktyczna. Zajęcia świetlicowe obejmować będą: arteterapię, zajęcia psychopedagogiczne, terapii pedagogicznej i profilaktyczne. Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki, wtorki i czwartki. Korzystać z nich będą uczniowie w wieku 6-17 lat zgłoszeni przez nauczycieli, pedagogów, rodziców. Ponadto w ramach pracy świetlicy rodzice uczniów oraz nauczyciele będą mogli korzystać z konsultacji ze specjalistami z zakresu profilaktyki, pedagogiki, psychologii, terapii, logopedii. Chętni uczniowie gimnazjum będą mogli włączyć się w działania koła wolontariatu.

 • Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015

  Dokładne zasady rekrutacji oraz wzory dokumentów potrzebnych do zapisania ucznia do szkoły znajdują się w zakładce Rekrutacja 2014/1015 oraz w sekretariacie szkoły.
  Rekrutacja odbywać się będzie w terminie od 3 marca 2014r. do 31 marca 2014r.

  Informacje ogólne. Za
  sady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do szkoły podstawowej/gimnazjum na rok szkolny 2014/2015 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z 2014 r. poz. 7).  Postępowanie rekrutacyjne do szkoły podstawowej/gimnazjum na rok szkolny 2014/2015 będzie prowadzone zgodnie z ustalonymi kryteriami prowadzenia postępowania rekrutacyjnego, w terminach określonych w harmonogramie.

 • W rytmie La Contradanza

  Italian Day w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym

  27 lutego br. w naszej szkole wyraźnie  dominowały włoskie klimaty. Kolorowe plakaty prezentujące różne regiony Włoch zdobiły ściany korytarzy. Wzrok przyciągały ekotorby z włoskimi motywami wykonane własnoręcznie przez uczestników międzyszkolnego konkursu. Twarze najmłodszych uczniów zdobiły weneckie maski wykonane pod czujnym okiem nauczycieli. Niemal wszyscy przypięli do swych ubrań papierowe broszki-  serca we włoskich barwach narodowych.
  Poznawaliśmy Półwysep Apeniński wieloma zmysłami-począwszy od krajobrazów, poprzez zabytki, literaturę, muzykę, taniec, a skończywszy na zapachach i smakach włoskiej kuchni.
  Dziewczęta z klasy II b gimnazjum zaśpiewały hymn Comeniusa 2013- 2015 „Welcome to You”, tworząc wyjątkową atmosferę międzynarodowej przyjaźni.
  W sposób zabawny a jednocześnie przystępny uczennice z klasy V przybliżyły nam najciekawsze miejsca i zabytki Italii. Pogawędki Babci, Córki i Wnuczki były ilustrowane filmami, przygotowanymi wcześniej przez koordynatora projektu p. Ewę Zielińską.
  Dzięki wizualizacji publiczność mogła przenieść się do Rzymu, Wenecji czy do Favary,
  gdzie znajduje się współpracująca z nami szkoła.

    Wiele radości i oklasków wywołała inscenizacja fragmentu „Romea i Julii” przygotowana przez panią Jolantę Czerwińską przy współpracy z gimnazjalistami. Akcję przeniesiono we współczesne realia i wzorce językowe, jakim hołduje dzisiejsza młodzież.
  W rolę Julii wcieliła się Ewa Koszel- uczennica klasy II a, jako Romea zobaczyliśmy Krzysztofa Czapnika- ucznia klasy III b, oboje z wyjątkową łatwością i swobodą  stworzyli niezapomniane kreacje. Oprócz nich na szkolnej scenie  mogliśmy podziwiać Weronikę Ciejkę, Karolinę Świnogę, Patrycję Wawrzeńczyk, Kacpra Ślepeckiego, Kamila Jaksonia
  i Patryka Wejmana.
    Dziewczęta i chłopcy z klasy V przenieśli nas w świat włoskiej piosenki, wykonując przebój „L'italiano (lasciatemi Cantare). Publiczności nie trzeba było zachęcać do wspólnego śpiewania refrenów.

    Z kolei dziewczęta z klas IV a i IV b wykonały skoczny i rytmiczny taniec sycylijski La Contradanza. Nad całością choreografii czuwała pani Małgorzata Skibińska.
  Dzięki kolorowym- zielonym, żółtym i pomarańczowym-spódniczkom występ czwartoklasistek przyniósł ze sobą powiew wiosennej radości i świeżości. Ten pogodny nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym, którzy nie szczędzili braw młodym tancerkom.

    Całości dopełniły specjały kuchni włoskiej przygotowane w ramach współpracy przez młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Koluszkach, wśród tej młodzieży znajdowali się absolwenci naszego gimnazjum. Podniebienia artystów i publiczności cieszyły się m. in. smakiem sycylijskiego ciasta cytrusowego, ciasteczek cantuccini, tostów
  z mozzarellą i szynką, pieczywa czosnkowego, pizzy czy faworków.

    Dyrekcja Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Dnia włoskiego.   

           Elżbieta Szeleszczyk

 • Podróż do Krainy Książek

  Pasowanie na czytelnika w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym

           W dniu 19 lutego br. w Zespole Szkól w Gałkowie Dużym odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników.Odświętnie ubranych pierwszoklasistów przywitali starsi uczniowie aktywnie działający w Kole Przyjaciół Biblioteki. Kółkowicze, przebrani za bohaterów  różnych utworów, zadawali najmłodszym zagadki czytelnicze, z magicznego worka wyciągali rozmaite  przedmioty, na podstawie których należało odgadnąć tytuły baśni i wierszy, prezentowali prośby książek i rozmawiali o dziecięcych marzeniach. Na zakończenie nowi czytelnicy wysłuchali fragmentu opowiadania o Filipie i jego siostrzyczce Lusi, którzy polubili czytanie książek na dobranoc.
           Po uroczystym przyrzeczeniu uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników, a następnie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze ufundowane przez Radę Rodziców ZS w Gałkowie Dużym.

           Bardzo dziękuję uczniom klas: VI sp, I b gimnazjum i II a gimnazjum
  za pomoc w przygotowaniu uroczystości, natomiast najmłodszych zapraszam
  do częstego korzystania ze zbiorów naszej szkolnej biblioteki.

                 Elżbieta Szeleszczyk

 • Ola w finale Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego

  Spieszymy donieść, że Ola Chądzyńska - uczennica klasy IIIa naszego gimnazjum, podopieczna pani Joanny Karasek – znalazła się w gronie finalistów Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. To ogromny sukces Oli, ale nie jedyny. Dwa lata temu jej praca została wysoko oceniona w konkursie „Poznawaj Polskę” (Know Poland), a jedną z nagród był wówczas trzydniowy pobyt w Warszawie.

  Olu, gratulujemy i trzymamy kciuki!

  Na początku marca Ola będzie walczyła w Łodzi o zaszczytny tytuł laureatki. Powodzenia!

 • Plan lekcji obowiązujący od 10.02.2014r. znajduję sie w zakładce Plan lekcji

 • Comenius w cieniu włoskich cyprysów

  W dniach 20-24.01.2014r. już po raz drugi spotkali się uczestnicy projektu Comenius pt. „Traditional Openair Games to Improve Children’s Skills””. Tym razem gospodarzami wizyty był Instituto Comprensivo Bersa Gliere Urso w Favarze na Sycylii. Zespół Szkół w Gałkowie Dużym reprezentowały: koordynator projektu pani Ewa Zielińska i nauczycielka geografii pani Joanna Węderska.
  Każda z dziewięciu europejskich szkół przedstawiła efekty swoich dotychczasowych działań, m.in. prezentacje dotyczące obchodów Dnia Tureckiego. Zaprezentowane zostały również wyniki ankiet, które przeprowadzono wśród nauczycieli, uczniów oraz rodziców wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Koordynatorzy poszczególnych państw (Turcji, Włoch, Rumunii, Węgier, Polski, Łotwy, Hiszpanii, Bułgarii i Grecji) przedstawili także propozycje pięciu tradycyjnych w ich kraju gier na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zapoznani z ich ogólnymi zasadami, a następnie wybrano po dwie gry z każdego kraju.

  W marcu odbędzie się kolejne spotkanie tym razem z udziałem uczniów z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, którzy odwiedzą Hiszpanię. W czasie tej wizyty koordynatorzy zaprezentują szczegółowe zasady wybranych we Włoszech gier oraz przedstawią foto- i videoinstrukcje.

  Warto dodać, że współpraca nauczycieli i uczniów w ramach programu Comenius to nie tylko praca nad projektem, ale również doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych znajomości.

  W trakcie włoskiej wizyty miłą niespodzianką okazała się również wycieczka do Palermo

  i Montreale. Z kolei podczas spaceru w Dolinie Świątyń odbyło się spotkanie z lokalną stacją telewizyjną, która w kilka godzin później wyemitowała materiał opowiadający o projekcie i krajach partnerskich.
  Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów z Instituto Comprensivo Bersa Gliere została skomponowana piosenka, którą decyzją wszystkich uczestników spotkania w Favarze okrzyknięto hymnem projektu.    Bliższe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie https://sites.google.com/site/topgamesproject/home

 • Bardzo biała szkoła

  Zakopane to  miejsce, które jest wizytówką tego co w polskich górach najlepsze. Tu nie można się nudzić: różnorodność wyciągów narciarskich, lodowisk, aquapark, kino to wszystko w towarzystwie sympatycznych górali czekało na grupę 45 uczniów Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym w czasie  tegorocznych ferii zimowych. Podczas pobytu został również zorganizowany kulig z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Oczywiście najwięcej czasu , przy iście wymarzonej pogodzie spędzaliśmy na stokach narciarskich, doskonaląc technikę jazdy na nartach. 

 • Nasza szkoła uczestniczy w obchodach Dni Bezpiecznego Internetu

   


  Bezpieczeństwo w sieci to sprawa niezwykle istotna.
  Często słyszymy o namierzaniu kogoś przez Internet, o zawieraniu
  tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużej ilości
  pieniędzy na produkty, które nigdy nie dotarły do klienta.

  Najczęściej jednak chodzi o zabezpieczenie przed wszelkiego
  rodzaju złośliwym oprogramowaniem oraz podłączającymi się pod 

  różne pliki niechcianymi linijkami kodu. Tutaj znajdziecie wyliczone
  zasady, które pozwolą wam ograniczyć te zagrożenia i bezpieczni
  korzystać z komputera oraz surfować po ulubionych stronach w sieci.

  1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.

  2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.

  3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).

  4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

  5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.

  6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

  7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.

  8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).

  9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

  10. Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.

  11. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.

  12. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.

  13. Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

  Do tych zasad można jeszcze dodać jedną, niekoniecznie związaną bezpośrednio z Internetem. Jeżeli chcesz być pewien bezpieczeństwa swojego komputera nie podłączaj do niego dysków przenośnych ani kart pamięci nieznanego pochodzenia, nie podłączaj też swojego dysku do nieznanego komputera.

 • Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem.
  Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce, że może przyjąć nowo narodzoną miłość.
  Do tego wystarczy tylko wiara, a nadzieja i miłość przyjdzie sama.
  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzą

  Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie
  Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym

 • A to Turcja właśnie

  Merhaba…czyli Cześć! 5 grudnia br. w Zespole Szkół w Gałkowie Dużym odbył się Dzień Turecki. To pierwsza z imprez towarzyszących realizacji międzynarodowego projektu Comenius „Traditional Openair Games to develop the children’s skills” (Rozwijanie umiejętności dzieci poprzez gry na świeżym powietrzu) . Impreza ta stanowiła pokłosie wizyty, jaką przedstawicielki gałkowskiej placówki odbyły w listopadzie, goszcząc w Izmirze. W miniony czwartek do szkoły przybyły rzesze gości, które miały okazję obejrzeć program przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani Ewy Zielińskiej. Najpierw Zuzanna Klimek i Bruno Reucki (kl. Ia) zaprezentowali podstawowe informacje dotyczące Turcji, jej mieszkańców i walorów nie tylko turystycznych. Podkreślić trzeba, iż swoje wystąpienie wzbogacili o efektowną prezentację multimedialną.

  Przybyli na spotkanie goście mieli okazję obejrzeć też popularną bajkę oczywiście w języku tureckim, który na początku wydawał się dość trudny. Dla gałkowskiej młodzieży jednak nie stanowił większego problemu. Szóstoklasiści na przykład z powodzeniem zaśpiewali po turecku rytmiczną piosenkę o żabie (w nawiązaniu do wcześniej oglądanej bajki). Rzewną, turecką pieśń zaprezentowała także z sukcesem Natalia Jaruga (kl.VI).

  Ważnym elementem Dnia Tureckiego był bez wątpienia filmik obrazujący tureckie zwyczaje związane z zamążpójściem. Warto dodać, że aktorami byli koleżanki i koledzy z Turcji. Nasze kultury są różne, ale właśnie dlatego należy poszerzać swoje horyzonty myślowe i temu między innymi służy uczestnictwo w programie Comenius.

  Na zakończenie uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali tradycyjny taniec turecki. Oczywiście zadbali o odpowiednią oprawę i stroje.

  Czwartkowe popołudnie bez dwóch zdań należy zaliczyć do udanych. Pani dyrektor Krystyna Warczyk była pełna uznania dla umiejętności językowych gałkowskiej młodzieży i w ciepłych słowach podziękowała jej oraz nauczycielom pani Joannie Bartkowskiej i Ewie Zielińskiej za zaangażowanie.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Gałkowie Dużym
  ul. Dzieci Polskich 14
  95-041 Gałków Duży
 • (44) 7145843 lub
  512446650

Galeria zdjęć